Sallatë me lëng shalqiri me feta, vaj dhe uthull balsamike

Sallatë me lëng shalqiri me feta

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ai i bërë nga shalqiri, gjethet e marules dhe feta është një kombinim i mrekullueshëm. Sallata feta me shalqi ka shije të lëngshme dhe freskuese dhe balsamiku i fikut i jep asaj një notë frutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me lëng shalqiri me feta
Sallatë me lëng shalqiri me feta

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ai i bërë nga shalqiri, gjethet e marules dhe feta është një kombinim i mrekullueshëm. Sallata feta me shalqi ka shije të lëngshme dhe freskuese dhe balsamiku i fikut i jep asaj një notë frutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 feta shalqi
 • Gurtë marule
 • 1-2 lugë uthull balsamike fiku
 • 2 lugë vaj
 • 50 g feta

Udhëzime

 1. Prisni shalqinin në copa të mëdha dhe vendoseni në një tas sallatë.
 2. Shtoni marulen.
 3. Tërrmoni fetën.
 4. Spërkateni sipër uthullës balsamike të fikut dhe vajit dhe përziejini mirë.
 5. Shërbejeni sallatën me feta me shalqi. menjëherë.

Mund të shtohen arra pishe ose arra.

Vegla

 • dërrasë prerës
 • thikë
 • tas sallatë
 • serverët e sallatës