Sallatë me lëng viçi me domate, marule dhe djathë feta

Sallatë me lëng viçi me domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Copa me lëng bifteku, feta dhe perime në një salcë vaj ulliri, lëng limoni dhe mustardë. Një perfekt jo vetëm mbushës, por edhe jashtëzakonisht i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me lëng viçi me domate
Sallatë me lëng viçi me domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Copa me lëng bifteku, feta dhe perime në një salcë vaj ulliri, lëng limoni dhe mustardë. Një perfekt jo vetëm mbushës, por edhe jashtëzakonisht i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Rosto, Sgarë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 450g biftek viçi
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 3 domate
 • ½ qepë
 • 70-80g djathë feta
 • 1 kokë marule, e madhe
 • 4 lugë vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 lugë mustardë Dijon
 • susam ,për shije

Udhëzime

 1. Lyejeni biftekin me peshqir letre, më pas vendoseni me kripë dhe piper nga të dyja anët.
 2. Ziejini në një tigan për skarë për 3-5 minuta nga secila anë ose piqeni në skarë.
 3. Hiqni mishin dhe vendoseni në një pjata.
 4. Me mbulojme me leter alumini dhe me pas pergatisim perimet.
 5. Prisim domatet ne copa te vogla dhe qepet ne gjysem unaza.
 6. Feten e thërrmojme, e pastrojme dhe e presim marulen fort.
 7. Prisim mishin ne kafshate. -copa me përmasa.
 8. Për dressing: vaj ulliri me përzierjen e lëngut të limonit dhe mustardës.
 9. Sllatën e vendosim në një enë, shtojmë mishin e viçit, perimet dhe fetën. lyej sipër sallatës dhe spërkat me farat e susamit.
 10. Serbejeni sallatën e gatshme të viçit menjëherë.

Në këtë recetë sallate viçi, mund të përdorni edhe domate qershi në vend të domateve të mëdha.

Vegla

 • Tavë për skarë
 • Thikë
 • Dërrasë prerës
 • Folje kallaji
 • Tasë