Sallatë me mish pikante e bërë nga gjoksi i gjelit të detit me mollë, arra dhe selino

Sallatë me mish pikante e bërë nga gjoksi i gjelit të detit me mollë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Në këtë recetë, mishi i butë i gjelit të detit kombinohet me mollë me lëng, arra dhe selino krokante. Boronicat e thata dhe arrat e shtuara i japin shijes së shijshme një shije veçanërisht pikante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me mish pikante e bërë nga gjoksi i gjelit të detit me mollë
Sallatë me mish pikante e bërë nga gjoksi i gjelit të detit me mollë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Në këtë recetë, mishi i butë i gjelit të detit kombinohet me mollë me lëng, arra dhe selino krokante. Boronicat e thata dhe arrat e shtuara i japin shijes së shijshme një shije veçanërisht pikante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 300-350 g fileto gjoksi gjeldeti
 • 2 shkopinj selino
 • 1-2 mollë, varietet i ëmbël dhe i thartë
 • 4 lugë majonezë, light
 • 1-2 lugë uthull molle
 • ⅓-½ lugë sheqer
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2-3 lugë boronicë të thata
 • 50 g arra, ose arra

Udhëzime

 1. Zejeni fileton e gjoksit të gjelit në një tenxhere për rreth 30 minuta.
 2. Lëreni të ftohet dhe priteni në copa të vogla.
 3. Lajini shkopinjtë e selinos dhe pritini në rrathë të hollë.
 4. Lani mollët, çerekët, bërthamën dhe pritini në të vogla cubes.
 5. Prisni përafërsisht arrat.
 6. Për dressing, përzieni majonezën me uthull molle dhe sheqer në një tas të vogël.
 7. Rrezojeni me kripë dhe piper.
 8. Vendosni mishin në një tas sallatë me selino. mollët, arra dhe boronicat.
 9. The Drizzle on the dressing.
 10. Përziejini mirë sallatën.
 11. E vendosim në frigorifer për 30 minuta për tu vendosur.
 12. Serbejeni sallatën e mishit të ftohur.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • tavë
 • lugë çaji
 • lugë gjelle
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • tas
 • sallatë