Sallatë me mish pule me omëletë, misër dhe majonezë

Sallatë me mish pule me omëletë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

E thjeshtë, por aq e shijshme dhe e përzemërt sa që meriton patjetër një vend në tryezën e banketit. Kombinimi i përbërësve është shumë i suksesshëm. Me mish pule, misër, omëletë dhe majonezë, kjo sallatë me mish është shumë e shijshme dhe thjesht e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me mish pule me omëletë
Sallatë me mish pule me omëletë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

E thjeshtë, por aq e shijshme dhe e përzemërt sa që meriton patjetër një vend në tryezën e banketit. Kombinimi i përbërësve është shumë i suksesshëm. Me mish pule, misër, omëletë dhe majonezë, kjo sallatë me mish është shumë e shijshme dhe thjesht e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: sallatat | Kuzhina: Kuzhina sllovene

Përbërës

 • 2 kofshët e pulës
 • 6 vezë
 • 1 lugë vaj vegjetal
 • 280 g misër, të konservuar
 • 3-4 lugë majonezë
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, sipas shijes
 • Kstravec, sipas shijes, sipas dëshirës
 • Herbs, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Gatijini kofshët e pulës në ujë me kripë derisa të jenë gati, rreth 30 minuta.
 2. Ndërkohë rrihni 1 vezë me kripë dhe piper. Përpunuesi i ushqimit me shtojcën me kamxhik është më i përshtatshmi për këtë, pasi kjo e bën përzierjen me gëzof dhe më homogjene.
 3. Lyejeni tiganin me vaj dhe ngroheni.
 4. Shpërndani vezën e shkumëzuar me gëzof në fund të tiganit dhe skuqeni omleten nga te dyja anet.
 5. Perziejme edhe 5 veze ne te njejten menyre.
 6. Hiqni kofshet e pules nga zjarri dhe i leme te ftohen.
 7. Hiqni lekuren dhe hiqeni mishin nga kockat.
 8. Prisni mishin ne copa.
 9. Rivosni omëletat njëra mbi tjetrën dhe pritini në tre pjesë.
 10. Prisni çdo pjesë në mënyrë tërthore në rripa të holla.
 11. Përzieni pulën, shiritat e omëletës, misrin dhe majonezën së bashku në një tas.
 12. Shërbejeni mishin sallatë si meze ose mes vakteve.

Sipas dëshirës, sallata mund të përgatitet me tranguj dhe barishte ose thjesht të zbukurohet me to gjatë servirjes.

Vegla

 • pan
 • përpunues ushqimi
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas