Sallatë me panxharë me harengë, karrota dhe mollë

Sallatë me panxharë me harengë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Sallata me panxhar me harengë shijohet tradicionalisht në Rusi në natën e Vitit të Ri. Klasikisht, sallata me shtresa përbëhet nga harengë e kripur, patate të ziera, karrota, panxhar dhe majonezë. Këtu, megjithatë, shtohen mollët, të cilat i japin sallatës një notë frutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me panxharë me harengë
Sallatë me panxharë me harengë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Sallata me panxhar me harengë shijohet tradicionalisht në Rusi në natën e Vitit të Ri. Klasikisht, sallata me shtresa përbëhet nga harengë e kripur, patate të ziera, karrota, panxhar dhe majonezë. Këtu, megjithatë, shtohen mollët, të cilat i japin sallatës një notë frutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Natën e Vitit të Ri | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 500 g fileto harenge
 • 100 g karrota
 • 200 g panxhar
 • 100 g mollë
 • 200 g majonezë
 • kripë, për shije
 • majdanoz ose borzilok, për shije

Udhëzime

 1. Prisni filetot e peshkut ne copa te vogla.
 2. Zijeni panxharin dhe karotat, i leme te ftohen, i qerojme dhe i grijme.
 3. Lajme mollet, i qerojme dhe i presim ne 4 pjese.
 4. Prejme thelbin dhe i grijme ne rende. rende mesatare po ashtu.
 5. Vendosni copat e harenges ne nje sallate ose ene servirje.
 6. Më pas vendosni në shtresa panxharin, karotat dhe mollët.
 7. Përhapeni çdo shtresë me majonezë.
 8. Vendosni sallatën me shtresa me harengë. ne frigorifer per rreth 7 – 8 ore.
 9. Para Servireni te zbukuruar me majdanoz ose borzilok.

Vegla

 • tenxhere
 • rende
 • pjata për servirje
 • thikë
 • dërrasë prerëse