Sallatë me panxharë me shtresa me vezë, karrota dhe bizele

Sallatë me panxharë me shtresa me vezë

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 170 minuta

Në këtë pjatë të thjeshtë por të paraqitur bukur, shtresa krokante e trangujve turshi fshihet poshtë shtresave të buta të karotave, panxharëve dhe vezëve të gatuara. Përbërësit vendosen njëri mbi tjetrin në mënyrë që shijet individuale të bëhen më vete. E përgatitur lehtë dhe shumë e mbushur, është sallata perfekte për çdo rast.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me panxharë me shtresa me vezë
Sallatë me panxharë me shtresa me vezë

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 170 minuta

Në këtë pjatë të thjeshtë por të paraqitur bukur, shtresa krokante e trangujve turshi fshihet poshtë shtresave të buta të karotave, panxharëve dhe vezëve të gatuara. Përbërësit vendosen njëri mbi tjetrin në mënyrë që shijet individuale të bëhen më vete. E përgatitur lehtë dhe shumë e mbushur, është sallata perfekte për çdo rast.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 panxhar
 • 2 karrota
 • 5 vezë
 • 3-4 tranguj turshi
 • 240 g bizele, të konservuara
 • 5-6 lugë majonezë
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Panxhari rreth 2 orë, karotat rreth 30 minuta në ujë të vluar derisa perimet të zbuten.
 2. Pasi të jenë zier perimet, hiqini nga uji.
 3. Zieni vezët derisa të forcohen.
 4. Panxhari, karotat dhe Lërini vezet te ftohen dhe te qerojten.
 5. I grini perimet dhe vezet ne rende ndaras.
 6. Preni trangujte ne rripa ose kubik te holle dhe i shtrydhni lehte.
 7. Lerni menjane 2 luge gjelle panxhar, karrota dhe veze per ti servirur.
 8. Përgjysma Vendosni të gjithë përbërësit në një tas të thellë sallatë sipas radhës: kastravecat, vezët, karotat, panxharin, majonezën, bizelet.
 9. Më pas përsëritni shtresat në të njëjtin rend.
 10. Sallatën e përfunduar të panxharit e zbukuroni me rripat e perimeve , vezë dhe majonezë.

Sallatën e shtresuar është më mirë ta vendosni në frigorifer për disa orë që të qëndrojë.

Vegla

 • teps
 • rende
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • sallatë