Sallatë me paprika krokante me papaja, djathë feta dhe borzilok

6 persona | 20 minuta

Sallatë freskuese e shijshme me paprika nga kuzhina mesdhetare. Kjo crunchy me speca shumëngjyrëshe dhe të ëmbël kombinohet në mënyrë perfekte me djathin feta pikant të kripur. Sallata me paprika është një pasurim për çdo shuplakë barbekju.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Sallatë me paprika krokante me papaja
Sallatë me paprika krokante me papaja

6 persona | 20 minuta

Sallatë freskuese e shijshme me paprika nga kuzhina mesdhetare. Kjo crunchy me speca shumëngjyrëshe dhe të ëmbël kombinohet në mënyrë perfekte me djathin feta pikant të kripur. Sallata me paprika është një pasurim për çdo shuplakë barbekju.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 degë qepë të pranverës
 • 3 speca zile, të verdhë, të kuqe dhe jeshile
 • ½ papaya
 • 120-150 g djathë feta
 • 1-2 degë borziloku
 • 4 lugë uthull vere të bardhë
 • 1 lugë mjaltë
 • 4 lugë vaj ulliri
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper, i sapo bluar, për shije

Udhëzime

 1. Parajani specat përgjysmë dhe priteni thelbin.
 2. Preni specat në kubikë të vegjël dhe vendosini në një tas sallatë.
 3. Qëroni papajan dhe priteni në copa të vogla.
 4. Shtojeni papajen në tasin me specat.
 5. Qepni qepët në rrathë të prerë dhe gjithashtu vendosini në tasin e sallatës.
 6. Fetën e ndani në kubikë dhe e shpërndani mbi sallatë.
 7. Kërmoni gjethet e borzilokut nga kërcelli dhe spërkatni sipër sallatës.
 8. Për salcën: e bardhë uthull vere, mjalte, kripe, piper dhe vaj ulliri ne shkundni fort ne nje shaker.
 9. Përzieni sallatën me piper me salcën dhe lëreni të qëndrojë për 10-15 minuta.

Sallata me speca mund të kombinohet me pjepër, domate dhe tranguj.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shaker salcë
 • tas sallate
 • lugë