Sallatë me patate me karkaleca, kastravec dhe avokado

Sallatë me patate me karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një sallatë e mrekullueshme me patate me karkaleca, kastravec dhe avokado që befason me shijen e saj. Me tranguj të kripur, sallata ka një notë pikante dhe plotësohet me shije nga bizelet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me patate me karkaleca
Sallatë me patate me karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një sallatë e mrekullueshme me patate me karkaleca, kastravec dhe avokado që befason me shijen e saj. Me tranguj të kripur, sallata ka një notë pikante dhe plotësohet me shije nga bizelet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 2-3 patate
 • 2 karota
 • 3-4 vezë
 • 500 g karkaleca të pa qëruar
 • 3-4 tranguj, të kripur ose turshi
 • 1 avokado
 • 200-250 g bizele të konservuara
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, per shije
 • majoneze, per shije

Udhëzime

 1. Patatet dhe karrotat i vendosim ne nje tenxhere dhe i kaurdisim per rreth 25-30 minuta.
 2. Ziejme edhe vezet per rreth 10 minuta.
 3. Ziejini karkalecat ne nje tenxhere tjeter per rreth 2-3 minuta.
 4. Më pas lëreni të ftohen dhe qëroni .
 5. Qëroni patatet, karotat dhe vezët.
 6. Kastraveci, avokado, perimet e gatuara, vezët dhe frutat e detit në kubikë të vegjël afërsisht me të njëjtën madhësi.
 7. Lërini mënjanë disa karkaleca për të dekoruar sallatën.
 8. Te gjithe perberesit e grire dhe bizelet e konservuara ne nje ene.
 9. Servozojini me kripe dhe piper, visheni me majoneze dhe perziejini mire.
 10. Zbukuroni sallaten e patateve me karkalecat e mbetura dhe e sherbeni menjehere.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas