Sallatë me patate me majonezë, bishtaja dhe rrepka

Sallatë me patate me majonezë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

E bërë me bishtaja, rrepka dhe majonezë të bërë në shtëpi, kjo e thjeshtë por origjinale është një pjatë e mrekullueshme anësore. Shtimi i vezëve të ziera dhe feta e bën sallatën me patate një vakt të përzemërt dhe të plotë, jo vetëm të shijshëm, por edhe shumë të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me patate me majonezë
Sallatë me patate me majonezë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

E bërë me bishtaja, rrepka dhe majonezë të bërë në shtëpi, kjo e thjeshtë por origjinale është një pjatë e mrekullueshme anësore. Shtimi i vezëve të ziera dhe feta e bën sallatën me patate një vakt të përzemërt dhe të plotë, jo vetëm të shijshëm, por edhe shumë të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 700g patate, mundësisht patate të reja
 • Kripë, sipas shijes
 • 300g bishtaja, të freskëta ose të ngrira
 • 5-6 rrepka
 • 2-3 degë kopër
 • 2-3 degë borzilok
 • 1 degëz nenexhik
 • 5-6 lugë vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle uthull vere
 • 1 lugë mustardë dijon
 • 1 e verdhë veze
 • 3-4 lugë lëng pule, ose lëng perimesh
 • piper i zi, sipas shijes
 • 3-4 vezë
 • 70 g feta

Udhëzime

 1. Patatet i lani mire dhe i ziejini ne uje te kripur te vluar derisa te zbuten.
 2. Lërini të ftohen dhe prijini secilën në 2 ose 4 copa.
 3. Fasulet lani dhe pritini majat me thikë.
 4. Më pas grijini trashë dhe ziejini për 3 deri në 4 minuta Gatuani në ujë të vluar me kripë.
 5. Fasulet e ziera i vendosim në ujë me akull.
 6. I kullojmë në kullesë.
 7. Vezët i ziejmë fort, i shpëlajmë, i qëojmë dhe i presim në gjysmë rrathë.
 8. Rrepkat i presim në feta të holla.
 9. Patatet i përziejmë me fasulet, rrepkën, vezët dhe fetën në një enë.
 10. Bimët i presim imët dhe i shtojmë.
 11. Për majonezën: Rrahim fuqishëm uthullën, mustardën, të verdhën e vezës dhe lëngun e mishit. tasin per perzierje duke perdorur nje kamxhik.
 12. Nderkohe bejeni kete Ngadale shtoni vajin.
 13. Redezoni majonezen me kripe dhe piper.
 14. Përzieni sallatën me patate me majonezën dhe shijojeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pan
 • tas
 • rrahëse
 • rrahëse