Sallatë me patëllxhanë antipasta me domate dhe karrota

Sallatë me patëllxhanë antipasta me domate dhe karrota

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Sallata me patëllxhanë me domate dhe karrota është një meze e shkëlqyer si një antipastë. Sallata është shumë e shijshme me hudhër dhe barishte dhe ikën më shpejt siç mund ta shihni. Patëllxhanët e pjekur shtrohen me karota të skuqura dhe domate të prera në feta në një enë dhe mbulohen me majonezë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me patëllxhanë antipasta me domate dhe karrota
Sallatë me patëllxhanë antipasta me domate dhe karrota

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Sallata me patëllxhanë me domate dhe karrota është një meze e shkëlqyer si një antipastë. Sallata është shumë e shijshme me hudhër dhe barishte dhe ikën më shpejt siç mund ta shihni. Patëllxhanët e pjekur shtrohen me karota të skuqura dhe domate të prera në feta në një enë dhe mbulohen me majonezë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: pjekje | Menu: Receta me video, Sallata, gatitë me perime | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 patëllxhan
 • 3 domate
 • 2-3 karota
 • vaj, sipas shijes
 • 1 qepë, ose qepë e freskët
 • majonezë, për shije
 • 2 thelpinj hudhër
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • majdanoz, për shije
 • kopër, për shije

Udhëzime

 1. Lajini dhe prisni patëllxhanët.
 2. Kripini fetat dhe lërini të qëndrojnë për 15 minuta.
 3. I lyeni fetat e patëllxhanit të thahen.
 4. Shtoni barishtet dhe pluhurin e paprikës së kuqe dhe përzieni me vajin. në një tepsi dhe piqini në furrë në 200 gradë për rreth 20 minuta.
 5. Prisni domatet në feta dhe majdanozin dhe lërini mënjanë.
 6. Karrota i grini në rende.
 7. Qepni në rende.
 8. Skuqini të dyja në një tigan me vaj.
 9. Përzieni përzierjen e karotës dhe qepës me hudhrën dhe majonezën.
 10. I përzieni barishtet e koprës dhe majdanozin dhe e rregulloni me kripë dhe piper nëse është e nevojshme.
 11. Shtroni shtresën e parë të fetave të patëllxhanit në një tavë qelqi. ose sallate.
 12. Mbush me majonezë karrote, më pas mbulo me feta domate .
 13. Persëritim shtresat sipas radhës 2-3 herë – patëllxhan – majonezë karrote – feta domate…etj.
 14. Shtresën e sipërme e zbukurojmë me domate dhe barishtet dhe grijeni mirë sallatën me patëllxhanë lere te rritet.

Antipasta me domate dhe patëllxhanë i shkon shumë skarës!

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • letër pergamene
 • pan
 • spatula
 • tavë qelqi
 • lugë