Sallatë me salsiçe pikante me djathë, qepë dhe turshi

Sallatë me salsiçe pikante me djathë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Kjo pjatë me djathë dhe kastravec turshi është një pjatë e njohur në Zvicër, Gjermani dhe Austri me një aromë të ekuilibruar dhe shije të lezetshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me salsiçe pikante me djathë
Sallatë me salsiçe pikante me djathë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Kjo pjatë me djathë dhe kastravec turshi është një pjatë e njohur në Zvicër, Gjermani dhe Austri me një aromë të ekuilibruar dhe shije të lezetshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta zvicerane

Përbërës

 • 300 g sallam mishi
 • 230 g djathë emmental
 • 170 g tranguj
 • 1 qepë
 • barishte, sipas shijes
 • 2-3 lugë gjelle uthull molle
 • 3 lugë marinadë, nga një kavanoz me tranguj
 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • ¼ lugë çaji kripë
 • ½ lugë çaji sheqer
 • ¼ lugë çaji piper

Udhëzime

Sallata

 1. Prisni sallamin e mishit, djathin dhe trangujve ne rripa te gjata e te holla.
 2. Prisni qepen ne gjysem unaza.
 3. Prisni barishtet ne copa te vogla.
 4. Vendoseni te gjitha ne nje tas.

Salcë

 1. Uthull molle, marinadë kastravec, vaj, Përziejini së bashku kripën, sheqerin dhe piperin.
 2. Rrezojeni sallatën me salcën dhe përzieni mirë.
 3. Lëreni sallatën me salsiçe në frigorifer për një orë përpara se ta servirni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • lugë përzierje