Sallatë me salsiçe pikante me kërpudha të skuqura dhe patate

Sallatë me salsiçe pikante me kërpudha të skuqura dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo sallatë e thjeshtë me sallam me kërpudha dhe patate të skuqura përgatitet shpejt dhe lehtë dhe ka shije të mirë për darkë, si një sallatë perimesh për një Barbecue ose për një shuplakë të ftohtë në një festë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me salsiçe pikante me kërpudha të skuqura dhe patate
Sallatë me salsiçe pikante me kërpudha të skuqura dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo sallatë e thjeshtë me sallam me kërpudha dhe patate të skuqura përgatitet shpejt dhe lehtë dhe ka shije të mirë për darkë, si një sallatë perimesh për një Barbecue ose për një shuplakë të ftohtë në një festë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 3-4 patate
 • 150-200 g kërpudha
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 1 qepë
 • 200 g sallam të zier, ose proshutë
 • 100 g bizele të konservuara të gjelbra
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije
 • majonezë, për shije

Udhëzime

 1. Patatet i lani dhe i vendosni ne nje tenxhere.
 2. Mbulojini me uje, ziejini dhe ziejini ne zjarr te ulet per rreth 20-25 minuta.
 3. Lërini të ftohen, qëroni dhe pritini në kubikë të vegjël.
 4. Pastroni kërpudhat.
 5. Kërpudhat më të vogla dhe katër katërtat më të mëdha.
 6. Qëroni dhe lani qepën dhe priteni në çerek rrathë.
 7. Shuxhën ose proshutën e prisni në kubikë të vegjël.
 8. Ngrohni 1 lugë vaj në një tigan. .
 9. Kërpudhat në të për rreth 5 -Skuqini për 7 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të lehtë.
 10. Lërini të ftohet.
 11. Kërpudhat, patatet, salsiçen ose proshutën, qepët dhe bizelet e gjelbra i vendosni në një tas sallatë.
 12. Sezoni me kripe dhe piper.
 13. Shtojme majonezen dhe perziejme mire sallaten
 14. Sallaten e salsiçes e zbukurojme me kerpudha te skuqura me barishte te fresketa, nese deshironi
 15. Serbejeni me buke te fresket ose si fillim.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • tavë
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • takëm
 • tavë
 • lugë druri
 • tas sallatë