Sallatë me shegë me panxhar dhe patate

Sallatë me shegë me panxhar dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Kjo sallatë duket vërtet e mrekullueshme. Është vetëm gjëja për një menu festive. Duke qenë se nuk ka mish në këtë sallatë me shegë me panxhar dhe patate, fillimi është i përshtatshëm edhe për vegjetarianët. Mjaft e lehtë për t’u përgatitur, rezultati është edhe më mbresëlënës. Perimet duhet vetëm të zihen dhe të grihen, pastaj të rregullohen në shtresa dhe të mbulohen me kokrra shege, sallata është tepër e shijshme dhe e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me shegë me panxhar dhe patate
Sallatë me shegë me panxhar dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Kjo sallatë duket vërtet e mrekullueshme. Është vetëm gjëja për një menu festive. Duke qenë se nuk ka mish në këtë sallatë me shegë me panxhar dhe patate, fillimi është i përshtatshëm edhe për vegjetarianët. Mjaft e lehtë për t’u përgatitur, rezultati është edhe më mbresëlënës. Perimet duhet vetëm të zihen dhe të grihen, pastaj të rregullohen në shtresa dhe të mbulohen me kokrra shege, sallata është tepër e shijshme dhe e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 3-5 patate
 • 1-2 karota
 • 2-3 panxhar
 • 3 vezë
 • 150 g djathë
 • 2 shegë
 • majonezë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Vendosni perimet dhe vezët në një tenxhere të madhe, derdhni ujë mbi to dhe lërini të ziejnë.
 2. Gatijini patatet dhe karotat derisa të zbuten, rreth 20-30 minuta në varësi të madhësisë së tyre.
 3. Më pas hiqini dhe lërini të ftohen .
 4. Përgatisni panxharin për rreth 2 orë, vezët për 10 minuta.
 5. Hqini nga zjarri dhe lëreni të ftohet.
 6. Qëroni gjithçka.
 7. Preni perimet, vezët dhe djathin në rende në rende veç e veç.
 8. Prisni shegët e hapura dhe hiqni kokrrat.
 9. Përgatisni një pjatë, vendosni një gotë në qendër.
 10. Vendosni një shtresë me patate në mënyrë të barabartë rreth gotës, lyeni me majonezë.
 11. Më pas renditni shtresat e karotave të grira, vezëve, djathit, panxharit.
 12. Çdo shtresë me majonezë Mbulojeni.
 13. Mbillni pjesën e sipërme dhe anët e sallatës së përfunduar me kokrra shege.
 14. Më pas hiqeni gotën me kujdes.
 15. Mbajeni sallatën me shegë në frigorifer derisa të jetë gati për ta servirur.

Përndryshe, mund të përdoret panxhari tashmë i gatuar.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • grater
 • pjatë
 • xham