Sallatë me shtresa me kërpudha, sallam, vezë dhe perime të ziera

Sallatë me shtresa me kërpudha

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 170 minuta

Kjo sallatë me shtresa me vezë, perime të gatuara dhe kërpudha turshi është e shijshme dhe e paraqitur bukur. Prandaj sallata është jashtëzakonisht e përshtatshme për një tryezë festive. Duke qenë se përgatitja nuk është e vështirë dhe rezultati është vërtet unik, ia vlen të provoni recetën. Thjesht ziejini përbërësit, grijini veçmas, shtrojini njëri mbi tjetrin dhe lyeni me majonezë. Pas disa orësh në frigorifer bëhet shumë e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me shtresa me kërpudha
Sallatë me shtresa me kërpudha

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 170 minuta

Kjo sallatë me shtresa me vezë, perime të gatuara dhe kërpudha turshi është e shijshme dhe e paraqitur bukur. Prandaj sallata është jashtëzakonisht e përshtatshme për një tryezë festive. Duke qenë se përgatitja nuk është e vështirë dhe rezultati është vërtet unik, ia vlen të provoni recetën. Thjesht ziejini përbërësit, grijini veçmas, shtrojini njëri mbi tjetrin dhe lyeni me majonezë. Pas disa orësh në frigorifer bëhet shumë e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Natën e Vitit të Ri | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 4 vezë
 • 2-3 patate
 • 1 karotë
 • 70-80 g djathë
 • 200-250 g sallam, ose proshutë
 • 1 tufë kopër, e vogël
 • majonezë, sipas shijes
 • 250-300 g Kërpudha, turshi

Udhëzime

 1. Mbulojini vezët, patatet dhe karotat në një tenxhere me ujë.
 2. Vezët ziejini për rreth 10 minuta, patatet dhe karotat për rreth 25-30 minuta derisa perimet të zbuten.
 3. Më pas hiqini nga zjarri, lërini për tu ftohur dhe qëruar .
 4. Grini vezët, perimet dhe djathin.
 5. Prisni sallamin në copa të vogla.
 6. Prisni imët koprën.
 7. Në një tas sallate ose në një pjatë, përdorni një unazë pjekjeje për të rregulluar patatet , salsiçe, karrota, djathë dhe vezë në shtresa
 8. Përhapeni nga pak majonezë në secilën shtresë.
 9. E vendosim sallatën e përfunduar në frigorifer për dy deri në tre orë.
 10. Më pas e nxjerrim nga frigoriferi dhe e heqim unazën e pjekjes. .
 11. Sallatën e shtresuar e lyejmë nga të gjitha anët me majonezë, e zbukurojmë me kërpudha dhe e spërkasim skajet me kopër.

Vegla

 • tepsi
 • rende
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • unazë pjekjeje