Sallatë me shtresa me proshutë, vezë, karrota, mollë dhe djathë

6 persona | 145 minuta

Një kombinim i pazakontë i përbërësve të thjeshtë. Karotat dhe mollët e freskëta e bëjnë sallatën të lëngshme dhe plotësojnë mrekullisht proshutën, vezët dhe djathin në sallatë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Sallatë me shtresa me proshutë
Sallatë me shtresa me proshutë

6 persona | 145 minuta

Një kombinim i pazakontë i përbërësve të thjeshtë. Karotat dhe mollët e freskëta e bëjnë sallatën të lëngshme dhe plotësojnë mrekullisht proshutën, vezët dhe djathin në sallatë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 qepë
 • 2 lugë sheqer
 • ¹⁄₂ lugë kripë
 • 1 lugë uthull
 • 1 filxhan ujë
 • 3 vezë
 • 200 g proshutë
 • 200 g djathë të fortë
 • 1 karotë
 • 1 mollë
 • Majonezë, për shije

Udhëzime

 1. Prisni qepën në gjysmë unaza.
 2. Shtoni sheqerin, kripën, uthullën dhe ujin e vluar.
 3. Tratisni qepën dhe lëreni të marinohet.
 4. Vezët i zieni fort 5-6. Lajini me uje te ftohte dhe zhvisheni.
 5. Prisni pershuten ne copa te vogla.
 6. Qerrojme karoten dhe mollen dhe i grijme imet ne rende.
 7. Vezet dhe djathin i grijme veçmas.
 8. Kulim qepet e marinuara ne nje kullese.
 9. Vendosni gjysmën e qepës në fund të një tasi sallatë.
 10. Spërndani gjysmën e proshutës dhe mbulojeni me majonezë.
 11. Spërkateni me gjysmën e vezëve dhe gjysmën e djathit. E lyejmë me majonezë.
 12. Shtroni gjysmën e karotave dhe të gjithë mollën.
 13. Përsëritni përsëri shtresat.
 14. Sallatën e shtruar e vendosim në frigorifer për të paktën 2 orë.

Mollët krokante të ëmbla dhe të tharta janë më të mirat për këtë sallatë me shtresa.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • tenxhere me vezë
 • sitë
 • tas sallatë
 • rende