Sallatë me shtresa me salmon të tymosur, avokado, vezë dhe djathë

Sallatë me shtresa me salmon të tymosur

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Sallata me shtresa me salmon të tymosur, avokado, vezë dhe djathë është një meze ose pjatë anësore festive dhe e shijshme për menunë e festave. Kombinimi i përbërësve përputhet në mënyrë të përkryer dhe është një trajtim i pastër! Duhet pak kohë për t’u përgatitur dhe çdokush mund ta bëjë këtë. Pushimet mund të shijohen edhe më shumë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me shtresa me salmon të tymosur
Sallatë me shtresa me salmon të tymosur

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Sallata me shtresa me salmon të tymosur, avokado, vezë dhe djathë është një meze ose pjatë anësore festive dhe e shijshme për menunë e festave. Kombinimi i përbërësve përputhet në mënyrë të përkryer dhe është një trajtim i pastër! Duhet pak kohë për t’u përgatitur dhe çdokush mund ta bëjë këtë. Pushimet mund të shijohen edhe më shumë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2-3 vezë
 • 70g djathë
 • 150-200g salmon i tymosur
 • 1 avokado
 • ½ limon
 • majonezë, për shije
 • kripë, për shije
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Vezët i vendosim në tenxhere, i mbushim me ujë dhe i ziejmë fort për rreth 10 minuta.
 2. I lëmë të ftohen, i qërojmë dhe i grijmë në rende.
 3. E grijmë dhe djathin në rende. salmon i tymosur në rripa të vogla
 4. Hiqni avokadon nga lëkura dhe priteni në copa të vogla.
 5. Shtypni lëngun e limonit nga limoni duke përdorur shtypësin e agrumeve.
 6. Së pari vendosni salmonin e tymosur në enën për servirje, më pas shtrydhni sipër avokados.
 7. Më pas hidhni lëngun e limonit dhe shtoni pak majonezë.
 8. Më pas shtroni sipër vezët e grira dhe kriposni lehtë.
 9. Në fund spërkatni djathin e grirë sipër.
 10. Dhe sipër lyeni një copë majonezë. .
 11. Zbukuroni sallatën me shtresa me barishte përpara se ta shërbeni.

Vegla

 • Tavë
 • grater
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas për servirje
 • shtrydhese agrumesh