Sallatë me shtresa të lëngshme me oriz, ton, karrota dhe turshi

Sallatë me shtresa të lëngshme me oriz

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 92 minuta

Kjo ka shije freskuese dhe shumë lëng. Trangujve e bëjnë atë veçanërisht krokante dhe karotat pikante me hudhër e bëjnë sallatën të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me shtresa të lëngshme me oriz
Sallatë me shtresa të lëngshme me oriz

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 92 minuta

Kjo ka shije freskuese dhe shumë lëng. Trangujve e bëjnë atë veçanërisht krokante dhe karotat pikante me hudhër e bëjnë sallatën të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 500 gr oriz, i gatuar p.sh. oriz i zier pergjysem
 • 200 g ton i konservuar ne lengun e tij
 • 200 g turshi
 • 130 g sallate karrote, ne nje kavanoz
 • 1 thelbe hudhre
 • ½ qepe te kuqe
 • 200 g tartar salcë, përndryshe majonezë
 • 100 g salcë kosi
 • 6 degë qiqra, për zbukurim

Udhëzime

 1. Gajeni orizin në tenxhere me oriz dhe lëreni të ftohet.
 2. Pritni imët qepën e kuqe dhe derdhni në një tas të vogël.
 3. Shtypni hudhrën përmes presës dhe shtoni te karotat.
 4. Përzieni karotat me pak salcë kosi tartar .
 5. Preni kubikët dhe vendosini në një tas të vogël.
 6. Shtroni sallatën në një enë qelqi dhe çdo shtresë e lyeni me salcë tartar.
 7. Filloni me tonin dhe e shpërndani në fund të sallatës tas.
 8. Më pas qepët e kuqe dhe lyejmë me krem remoulade.
 9. Shtojmë gjysmën e orizit dhe sipër lyejmë kremin e remulatës.
 10. Shpërndajmë sallatën me karrota.
 11. Më pas shtojmë gjizën me uthull dhe pjesën tjetër të orizit.
 12. Më në fund lyeni sallatën e shtresuar me krem remoulade.
 13. Sallata për 1 Vendoseni në frigorifer për një orë të piqet.

Në vend të remoulade mund të përdoret krem sallate e lehtë ose majonezë. Mund të zbukurohet me qiqra.

Vegla

 • tenë me oriz
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypje hudhre
 • tas qelqi
 • tas sallate
 • takëm