Sallatë me shtresa të lëngshme me panxhar, karrota dhe djathë

Sallatë me shtresa të lëngshme me panxhar

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Lehtë për t’u përgatitur, por shumë e bukur dhe e përgatitur në mënyrë festive, kjo është e përshtatshme edhe për një festë. Hudhra i jep këtij kombinimi të zakonshëm një prekje të veçantë dhe në të njëjtën kohë delikate. Duhet ta përgatisni patjetër këtë sallatë me shtresa.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me shtresa të lëngshme me panxhar
Sallatë me shtresa të lëngshme me panxhar

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Lehtë për t’u përgatitur, por shumë e bukur dhe e përgatitur në mënyrë festive, kjo është e përshtatshme edhe për një festë. Hudhra i jep këtij kombinimi të zakonshëm një prekje të veçantë dhe në të njëjtën kohë delikate. Duhet ta përgatisni patjetër këtë sallatë me shtresa.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatimi, Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 karotë
 • 1 panxhar
 • 150 g djathë
 • Kripë, për shije
 • Majonezë, për shije
 • 2-3 thelpinj hudhër

Udhëzime

 1. Zieni karotat dhe panxharin derisa të zbuten, rreth 15-20 minuta.
 2. Lërini të ftohen dhe qërohen.
 3. Rreni panxharin, karotat dhe djathin në enë të veçanta.
 4. Qëroni dhe copëtoni hudhrën.
 5. Çdo perime Rregullojini me kripë.
 6. Përzieni djathin me hudhrën dhe pak majonezë.
 7. Vendosni një unazë sallate në një pjatë të madhe të sheshtë.
 8. Shtroni sallatën sipas rendit të mëposhtëm: karotë, djathë dhe panxhar.
 9. Shtoni pak majonezë. pas cdo shtrese.
 10. Sallaten e shtresuar e leme te ftohet pak ne frigorifer perpara se ta servirim.
 11. Sallata me shtresa mund te pritet ne copa dhe te sherbehet si kek.

Sallata mund të shtrohet edhe në një tas qelqi.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • pjatë
 • unazë sallatë
 • rende