Sallatë me shtresa të lëngshme me panxhar, patate dhe petulla

Sallatë me shtresa të lëngshme me panxhar

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 185 minuta

Një sallatë me shtresa mjaft festive me perime të ziera, vezë dhe turshi. Mbushja e bukur vizualisht e bërë nga petullat e panxharit e bën këtë një tërheqës. Patatet, karotat dhe panxhari formojnë shtresa të mrekullueshme së bashku me turshitë krokante dhe vezët e buta dhe plotësojnë njëra-tjetrën mirë për nga shija.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me shtresa të lëngshme me panxhar
Sallatë me shtresa të lëngshme me panxhar

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 185 minuta

Një sallatë me shtresa mjaft festive me perime të ziera, vezë dhe turshi. Mbushja e bukur vizualisht e bërë nga petullat e panxharit e bën këtë një tërheqës. Patatet, karotat dhe panxhari formojnë shtresa të mrekullueshme së bashku me turshitë krokante dhe vezët e buta dhe plotësojnë njëra-tjetrën mirë për nga shija.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta bullgare

Përbërës

Sallatë

 • 4 vezë
 • 3 patate
 • 2 karota
 • 2 lugë panxhar
 • 200-250 g turshi
 • ½ qepë e kuqe
 • 100 g majonezë, e lehtë
 • hudhër pluhur, për shije

Petulla

 • 1 vezë
 • 50 g panxhar të grirë
 • 160 ml qumësht
 • 2 lugë vaj
 • 100 gr miell
 • Kripë, sipas shijes
 • majdanoz, ose kopër, për mbushje

Mbushje për petulla

 • 65 gr djathë, te grira
 • 2 topa panxhar, te grira
 • 1 luge majoneze, light
 • hudhre pluhur, per shije
 • Sesam, sipas deshires
 • Udhëzime

  Shtrojme sallaten

  1. Gatijme perimet dhe vezet.
  2. Lërini të ftohen pak dhe qërojini.
  3. Prejeni qepën në kubikë të imët.
  4. Preni perimet dhe vezët veç e veç.
  5. Prisni turshitë në kubikë.
  6. Përzieni me majonezë me hudhra pluhur në një tas të vogël.
  7. Vendosni një unazë sallate në një pjatë të madhe të sheshtë.
  8. Sipër vendosni patatet dhe shtypni.
  9. Shtroni edhe nje shtrese me karota.
  10. Përhapeni me majonezë.
  11. Më pas vezët, lyeni edhe me majonezë.
  12. Shtroni panxharin si shtresën e fundit dhe lyeni me majonezë.

  Bëni petullat

  1. The Me një blender dore, bëni pure panxharin e grirë dhe një vezë.
  2. Shtoni qumështin, miellin, vajin dhe kripën sipas shijes.
  3. Përziejini që të formohet një brumë i butë për petullat.
  4. Nxehni një tigan me pak vaj dhe gatuajini 3 petulla.
  5. Për priftin nnnn Mbushja e kekut: Hidhni në një tas panxharin e grirë dhe djathin.
  6. Rripni me kripë dhe përzieni hudhrën dhe majonezën.
  7. Përhapeni mbushjen në mënyrë të barabartë mbi petullat, spërkatni me susam të thekur nëse dëshironi dhe i rrotulloni.
  8. Prisni rolet e petullave në copa të barabarta Prejini.
  9. Vendosni rolet e petullave, të cilat duken si “trëndafila”, mbi marulen me shtresa.
  10. Lëreni marulen me shtresa të qëndrojë në frigorifer për të paktën 2 orë ose gjatë gjithë natës.
  11. Zbukuroni sallatën me majdanoz ose kopër dhe shërbejeni.

  Vegla

  • tenxhere
  • thikë
  • dërrasë prerëse
  • unazë sallate
  • pjatë e madhe
  • lugë
  • blender dore
  • kupë përzierje
  • rende
  • ladë
  • tavë
  • spatula