Sallatë me shtresa të lëngshme me patate, karrota dhe salmon

Sallatë me shtresa të lëngshme me patate

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 190 minuta

Sallata me shtresa të lëngshme me salmon është një kthesë moderne në sallatën klasike ruse “Harengë nën një pallto leshi.” Patatet dhe karotat e zakonshme plotësohen mrekullisht këtu nga salmon i kripur lehtë. Falë dekorimit të bukur, kjo sallatë duket mirë në një tryezë të shtruar festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me shtresa të lëngshme me patate
Sallatë me shtresa të lëngshme me patate

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 190 minuta

Sallata me shtresa të lëngshme me salmon është një kthesë moderne në sallatën klasike ruse “Harengë nën një pallto leshi.” Patatet dhe karotat e zakonshme plotësohen mrekullisht këtu nga salmon i kripur lehtë. Falë dekorimit të bukur, kjo sallatë duket mirë në një tryezë të shtruar festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 karotë
 • 2-3 patate
 • 3 vezë
 • 250 g salmon të tymosur
 • 4-5 degë qepë të pranverës
 • 100 g majonezë
 • 2-3 degë majdanoz

Udhëzime

 1. Lani patatet dhe karotat dhe gatuajini me lëkurë. (Patatet rreth 20-25 minuta, karotat – rreth 25-30 minuta )
 2. Vezet i ziejme fort per rreth 10 minuta.
 3. Lërini perimet dhe vezët të ftohen.
 4. Perimet, të verdhat e vezëve dhe të bardhat ne rende te trashe Grijme.
 5. Salmonin e presim ne rripa te vegjel.
 6. Lajme dhe i presim imet qepet.
 7. Pergatisim nje pjate te sheshte.
 8. Te gjithe perberesit e pergatitur i vendosim ne shtresa ne pjate me kete radhe: patatet, salmon, qepë,
 9. karota, të verdhën e vezës dhe në fund të bardhën.
 10. Përhapeni çdo shtresë me majonezë.
 11. Formoni gjithçka bukur.
 12. Lëreni sallatën e përfunduar të qëndrojë përafërsisht 1-2 orë (mundësisht gjatë natës) .
 13. Para servirjes shtoni sallaten me rripat e salmonit dhe zbukurojeni me gjethe majdanozi dhe shijojeni ne gosti.

Vegla

 • tenxhere
 • tenxhere me vezë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • pjatë sallatë