Sallatë me shtresa të lëngshme me shkopinj gaforre, oriz dhe misër në një gotë

Sallatë me shtresa të lëngshme me shkopinj gaforre

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kjo sallatë me shtresa është shumë e shijshme dhe mbushëse për shkak të orizit, shkopinjve të gaforreve dhe vezëve. Është i shpejtë dhe i lehtë për t’u përgatitur dhe megjithatë shtresat e tij e bëjnë atë tërheqës në çdo tryezë banketi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me shtresa të lëngshme me shkopinj gaforre
Sallatë me shtresa të lëngshme me shkopinj gaforre

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kjo sallatë me shtresa është shumë e shijshme dhe mbushëse për shkak të orizit, shkopinjve të gaforreve dhe vezëve. Është i shpejtë dhe i lehtë për t’u përgatitur dhe megjithatë shtresat e tij e bëjnë atë tërheqës në çdo tryezë banketi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Natën e Vitit të Ri | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta kaukaziane

Përbërës

 • 120 g oriz
 • 5 vezë
 • 250-300 g kastravec
 • 200-250 gr shkopinj gaforre
 • majonezë, sipas shijes
 • 150 g misër, të konservuar
 • qifkat, për shije

Udhëzime

 1. Gajeni orizin sipas fletës së paketimit për rreth 20 minuta dhe lëreni të ftohet.
 2. Vezët i zieni fort në një tenxhere të vogël për rreth 10 minuta.
 3. Shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të ftohet.
 4. I grini vezët në një rende të trashë ose pritini në kubikë të vegjël.
 5. Shkrijini dhe prisni në feta shkopinjtë e gaforreve.
 6. Lani dhe thajini kastravecat.
 7. Përdorni një qërues perimesh për të rruar disa shirita të gjatë e të hollë kastraveci dhe lërini mënjanë për zbukurim .
 8. Preni në kubikë kastravecat e mbetura.
 9. Kulloni lëngun e konservuar me misër.
 10. Përhapni përbërësit e përgatitjes sipas renditjes në gota: oriz, gjysma e shkopinjve të gaforreve, kastraveci, vezët dhe shkopinjtë e mbetur të gaforreve.
 11. Përhapeni majonezë në secilën shtresë.
 12. Për shtresën e fundit Vendosni misrin sipër.
 13. Prisni shiritat e kastravecit në 2-3 copa.
 14. I rrotulloni dhe i përdorni për të dekoruar sallatën.
 15. Lani qepët e pranverës, lyeni thajini dhe grijini imët.
 16. Marulen e shtresuar me qepët Dekorojeni dhe shërbejeni.

Sallata shijon më së miri kur ftohet në frigorifer për rreth 1 orë përpara se ta servirni.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • pan
 • rende
 • dërrasë prerës
 • thikë
 • qërues perimesh
 • kavanoza ose tas sallate