Sallatë me shtresa të lëngshme “Mimoza” me ton, perime dhe djathë

Sallatë me shtresa të lëngshme "Mimoza" me ton

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Sallata “Mimoza” është ajo e bërë nga toni, patatet, vezët, karotat dhe qepët. Në këtë recetë, qepët marinohen fillimisht për rreth 25-30 minuta, gjë që i jep sallatës një notë veçanërisht pikante. Sallata është shumë e shijshme dhe e lëngshme. Shtresa e fundit përbëhet nga e verdha e vezës e grirë imët dhe zbukurohet me majdanoz të freskët. Sallata me shtresa “Mimoza” është një dekorim i vërtetë i tryezës si në jetën e përditshme ashtu edhe në një rast solemn.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me shtresa të lëngshme "Mimoza" me ton
Sallatë me shtresa të lëngshme "Mimoza" me ton

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Sallata “Mimoza” është ajo e bërë nga toni, patatet, vezët, karotat dhe qepët. Në këtë recetë, qepët marinohen fillimisht për rreth 25-30 minuta, gjë që i jep sallatës një notë veçanërisht pikante. Sallata është shumë e shijshme dhe e lëngshme. Shtresa e fundit përbëhet nga e verdha e vezës e grirë imët dhe zbukurohet me majdanoz të freskët. Sallata me shtresa “Mimoza” është një dekorim i vërtetë i tryezës si në jetën e përditshme ashtu edhe në një rast solemn.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 3 patate
 • 2 karrota
 • 4 vezë
 • 1 qepë
 • 1 lugë uthull, 9%
 • ⅓ lugë gjelle kripë
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • 60-80 g djathë
 • 200-250 g ton, pa kanaçe
 • majonezë, për shije
 • majdanoz, për shije

Udhëzime

 1. Zjeni patatet dhe karotat për rreth 30 minuta derisa të zbuten.
 2. Lërini të ftohen, qëroni dhe grijini veçmas.
 3. Vezët ziejini fort për 10 minuta.
 4. Shpëlajini me ujë të ftohtë dhe qëroni. dhe djathin grijeni veçmas. (E verdha në rende të imët, e bardha e vezës dhe djathi në të trashë).
 5. Qëroni qepën, e grini imët dhe e vendosni në një enë të vogël.
 6. Shtoni uthullën, kripën dhe sheqerin.
 7. Hidhni në ujë të vluar dhe gatuajeni për rreth 25-30 minuta. Lëreni të pjerrët.
 8. Më pas kullojeni lëngun.
 9. Hidhni lëngun nga kutia e peshkut.
 10. Priteni peshkun me një pirun.
 11. Vendosni unazën e sallatës në një pjatë të sheshtë. dhe shtrojini perberesit.
 12. Pergatisni shtresat si me poshte: patate ,ton, qepe te marinuara, djathe, te bardhat e vezeve dhe karota.
 13. Përhapeni majonezë në secilën shtresë.
 14. Spërkateni shtresën e sipërme me të verdhën e vezës.
 15. Mos e përhapni majonezë në shtresën e sipërme.
 16. Mimoza sallatë me shtresa dhe ftohet në frigorifer .

Para se ta servirni, hiqni unazën dhe zbukurojeni sallatën me majdanoz të freskët.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • grater
 • takëm
 • pjatë e sheshtë
 • unazë sallate