Sallatë me shtresa ushqyese me oriz, vezë, ton dhe kastravec

Sallatë me shtresa ushqyese me oriz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kastravecat krokante dhe qiqrat e freskëta harmonizohen në mënyrë të përkryer me tonin e kripur dhe vezët. E përzemërt, e mbushur dhe shumë e shijshme, mund të përgatitet në një kohë shumë të shkurtër. Shtresa njëra mbi tjetrën, perimet kanë shije intensive dhe vijnë në vetvete.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me shtresa ushqyese me oriz
Sallatë me shtresa ushqyese me oriz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kastravecat krokante dhe qiqrat e freskëta harmonizohen në mënyrë të përkryer me tonin e kripur dhe vezët. E përzemërt, e mbushur dhe shumë e shijshme, mund të përgatitet në një kohë shumë të shkurtër. Shtresa njëra mbi tjetrën, perimet kanë shije intensive dhe vijnë në vetvete.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 150g oriz
 • Kripë, për shije
 • ½ lugë gjelle vaj vegjetal
 • 5 vezë
 • 250 g ton, të konservuar
 • 2 kastravec rostiçeri
 • 150 g misër, të konservuar
 • 5-6 lugë majonezë
 • 3-4 degët e qiqrave

Udhëzime

 1. Shpëlajeni orizin dhe vendoseni në një tenxhere.
 2. Gajeni në ujë të kripur derisa të zbutet.
 3. Përzieni orizin e gatuar me vaj dhe lëreni të ftohet.
 4. Zieni vezët, lërini të ftohen dhe qëroni.
 5. Ndan të bardhat e vezëve nga të verdhat.
 6. Të bardhat e vezëve Grini imët.
 7. Pritni të verdhat dhe tonin me pirun.
 8. Prisni kastravecat në kubikë të vegjël.
 9. Shtroni orizin, tonin, të bardhat e vezëve, misrin dhe kastravecat në një pjatë.
 10. Përhapeni majonezën në secilën shtresë.
 11. The Spërkateni shtresën e sipërme me të verdhat e vezëve të grira.
 12. Zbukuroni sallatën me qiqra dhe vendoseni në frigorifer për 2-3 orë.
 13. Serbejeni sallatën me shtresa të ftohur si një vakt të pavarur ose si pjatë anësore.

Për të rregulluar mirë shtresat, përdorni një unazë sallate.

Vegla

 • tepsi
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • pjata për servirje
 • unazë sallate