Sallatë me speca me patëllxhanë, qepë dhe barishte

Sallatë me speca me patëllxhanë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një sallatë e shijshme dhe interesante me speca e bërë nga speca të ndryshëm dhe patëllxhanë. Qepët e marinuara i japin sallatës një shije të mrekullueshme. Nota e hollë e barishteve i jep një përfundim plotësues sallatës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me speca me patëllxhanë
Sallatë me speca me patëllxhanë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një sallatë e shijshme dhe interesante me speca e bërë nga speca të ndryshëm dhe patëllxhanë. Qepët e marinuara i japin sallatës një shije të mrekullueshme. Nota e hollë e barishteve i jep një përfundim plotësues sallatës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Detare, Piqe | Menu: Meze, Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 1 patëllxhan
 • 1 pako me përzierje specash
 • 1 qepë e kuqe, e vogël
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 lugë uthull
 • 1/2 lugë sheqer
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • 2 lugë vaj ulliri
 • kopër, për shije
 • majdanoz, për shije

Udhëzime

 1. Pretoni patëllxhën, kripën dhe lëreni të qëndrojë për rreth 20 minuta që lëngu të dalë.
 2. Prejeni qepën e kuqe në gjysmë unaza.
 3. Vendosni në një marinadë me hudhër, uthull, kripë dhe sheqer.
 4. Paprika E përziejmë të prera në rripa të ngushta.
 5. Përziejmë me masën e qepëve.
 6. Hiqojmë lëngun nga fetat e patëllxhanit, i shtojmë vaj ulliri dhe e përziejmë mirë.
 7. Skuqini në një tigan ose piqini në furrë për rreth 20 minuta.
 8. Në një tavë të cekët vendosim sallatën, lyejmë sipër patëllxhanët.
 9. Spërkasim sallatën me speca me barishte të grira hollë si kopër dhe majdanoz.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • tavë
 • tavë enës