Sallatë me thjerrëza të freskëta me speca, kastravec dhe domate

Sallatë me thjerrëza të freskëta me speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Thjerrëzat e pasura me proteina e bëjnë këtë sallatë të lehtë shumë ushqyese dhe salca e shijshme e mustardës së limonit i jep një aromë të këndshme të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me thjerrëza të freskëta me speca
Sallatë me thjerrëza të freskëta me speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Thjerrëzat e pasura me proteina e bëjnë këtë sallatë të lehtë shumë ushqyese dhe salca e shijshme e mustardës së limonit i jep një aromë të këndshme të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta kroate

Përbërës

Sallatë

 • 200 g thjerrëza jeshile
 • ½ kastravec
 • 220 gr domate
 • 1 spec i kuq
 • 3 shkopinj selino
 • ½ tufë koriandër
 • 3 qepe

Salcë

 • 1 thelpi hudhër
 • 1 limon
 • 2 lugë mustardë Dijon
 • 1 lugë çaji shurup agave
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • 60 ml vaj ulliri

Udhëzime

 1. Thjerrëzat i shpëlajmë, i gatuajmë derisa të zbuten dhe i lëmë të ftohen.
 2. Trangullin, domatet, specat dhe selinon i presim në kubikë të vegjël.
 3. Prisni imët korianderin.
 4. Sepujt i grini në rrathë të hollë.
 5. Thjerrëzat e ftohta me perimet dhe perziejme barishtet.
 6. Qerojme dhe presim hudhren.
 7. Shtypim 2 luge gjelle leng limoni.
 8. Trehim bashke te gjithe perberesit per dressing.
 9. Hidhni mbi sallate me thjerra dhe perziejini te gjitha bashke.

Vegla

 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • pirun
 • sallatë
 • lugë