Sallatë mishi me gjethe marule, pjeshkë, parmixhano dhe salcë mjalti

4 persona | 30 minuta

Një sallatë e jashtëzakonshme me mëlçi dhe pjeshkë mbi gjethe marule krokante. Pjeshkët e ëmbla bëjnë kontrast të bukur me shijen e thartë të mëlçisë, ndërsa dressing-i me parmixhan dhe mjaltë e plotësojnë në mënyrë perfekte kombinimin.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Sallatë mishi me gjethe marule
Sallatë mishi me gjethe marule

4 persona | 30 minuta

Një sallatë e jashtëzakonshme me mëlçi dhe pjeshkë mbi gjethe marule krokante. Pjeshkët e ëmbla bëjnë kontrast të bukur me shijen e thartë të mëlçisë, ndërsa dressing-i me parmixhan dhe mjaltë e plotësojnë në mënyrë perfekte kombinimin.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 400 gr mëlçi pule, ose mëlçi gjeldeti
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 lugë vaj luledielli
 • 2 pjeshkë
 • 100 gr gjethe marule, sipas zgjedhjes suaj
 • 40 g djathë parmixhano
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë mjaltë
 • 2 lugë salcë soje

Udhëzime

 1. Prisni mëlçinë në copa sa një kafshatë.
 2. Rrëzojeni me kripë dhe piper.
 3. Ngrohni vajin në një tigan dhe kaurdisni mëlçinë derisa të zbutet, 8 deri në 10 minuta.
 4. Kur mishi të jetë gati, vendoseni e vendosim mënjanë në një pjatë dhe e lëmë të ftohet pak.
 5. Pjeshkët në feta.
 6. Shpëlajmë gjethet e marules dhe i ndajmë në pjesë me duar.
 7. Parmixhanonë grijmë në rende të imët.
 8. Për dressing: vaj ulliri me mjaltë, salcë soje dhe piper në një enë.
 9. Vendosni gjethet e marules në një pjatë dhe hidhni gjysmën e salcës sipër.
 10. Shpërndajeni mbi mëlçi dhe pjeshkë.
 11. Pjesën tjetër të dressing-it hidheni mbi sallatën e mishit. dhe spërkateni me parmixhanin.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • pjatë
 • rende, imët
 • tas