Sallatë mishi me kërpudha të skuqura dhe patate

Sallatë mishi me kërpudha të skuqura dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 205 minuta

Duhet ta provoni këtë sallatë mishi me kërpudha të skuqura. Vezët, patatet, kërpudhat e skuqura krokante me qepë dhe turshitë e shijshme përbëjnë një sallatë të shijshme dhe të përzemërt që do ta shijojë e gjithë familja. Thjesht gatuajmë mishin dhe perimet, i presim, i përziejmë me përbërësit e mbetur dhe i lëmë të ftohen. Duhet pak kohë për t’u përgatitur, por nuk është e vështirë.

nbsp;

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë mishi me kërpudha të skuqura dhe patate
Sallatë mishi me kërpudha të skuqura dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 205 minuta

Duhet ta provoni këtë sallatë mishi me kërpudha të skuqura. Vezët, patatet, kërpudhat e skuqura krokante me qepë dhe turshitë e shijshme përbëjnë një sallatë të shijshme dhe të përzemërt që do ta shijojë e gjithë familja. Thjesht gatuajmë mishin dhe perimet, i presim, i përziejmë me përbërësit e mbetur dhe i lëmë të ftohen. Duhet pak kohë për t’u përgatitur, por nuk është e vështirë.

nbsp;

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 250-300 g viçi
 • 3-4 patate
 • 4 vezë
 • 250-300 g kërpudha
 • 1 qepë
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 2-3 turshi, ose turshi
 • kripë, për të shijoni
 • piper i zi, sipas shijes
 • majonezë, për shije

Udhëzime

 1. Vendosni viçin në një tenxhere dhe gatuajeni për një orë e gjysmë ose më shumë.
 2. Në një tenxhere tjetër, gatuajini patatet derisa të zbuten, rreth 20-25 minuta.
 3. Hiqni nga zjarri, lëreni të ftohet dhe qëroni .
 4. Qëroni qepën.
 5. Prisni kërpudhat dhe qepën.
 6. Nxehni tiganin në zjarr mesatar në të lartë.
 7. Shtoni kërpudhat dhe ziejini për disa minuta derisa të ketë avulluar i gjithë lëngu.
 8. Kërpudhave u shtojmë qepët dhe vajin.
 9. E gatuajmë të gjithë për 4-6 minuta të tjera, më pas e lëmë të ftohet.
 10. Presim në të vogla mishin, patatet, vezët dhe kastravecin. copa.
 11. Më pas vendoseni në një enë së bashku me kërpudhat dhe qepët.
 12. Krip sallatën, piper dhe majonezën E përziejmë dhe e vendosim në frigorifer për 1.5 deri në 2 orë.
 13. Hiqni sallatën e mishit dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tas