Sallatë mishi me panxhar, mëlçi dhe kastravec

Sallatë mishi me panxhar

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Me vetëm disa përbërës, kjo sallatë mishi përgatitet me mëlçi, panxhar, kastravec, qepë dhe majonezë. E thjeshtë, e shijshme dhe mjaft e përzemërt, është një meze e shkëlqyer për çdo rast. Për këtë zihen mëlçia dhe panxhari dhe më pas përzihen me kastravecat dhe qepët e marinuara. E servirur me majonezë, sallata e mishit ka shije pikante dhe mbushëse.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë mishi me panxhar
Sallatë mishi me panxhar

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Me vetëm disa përbërës, kjo sallatë mishi përgatitet me mëlçi, panxhar, kastravec, qepë dhe majonezë. E thjeshtë, e shijshme dhe mjaft e përzemërt, është një meze e shkëlqyer për çdo rast. Për këtë zihen mëlçia dhe panxhari dhe më pas përzihen me kastravecat dhe qepët e marinuara. E servirur me majonezë, sallata e mishit ka shije pikante dhe mbushëse.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Meze, Sallata | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 300-350 g mëlçi derri, ose mëlçi viçi
 • 2 lugë panxhar
 • 1-2 kastraveca
 • ½ qepë
 • 1 lugë sheqer
 • 2 lugë ujë
 • 1 lugë uthull molle
 • kripë, për të shije
 • piper i zi, sipas shijes
 • majonezë, për shije
 • 2-3 degë barishte

Udhëzime

 1. Vendosni mëlçinë dhe panxharin në një tenxhere dhe derdhni ujë mbi to.
 2. Lërini të ziejnë dhe gatuajeni derisa të zbuten.
 3. Hiqni nga zjarri dhe lërini të ftohen.
 4. Qëroni panxharin dhe qepët. dhe kastravecin në rripa julienne.
 5. Qepni qepën në gjysmë rrathë ose çerek rrathë, vendoseni në një tas.
 6. Shtoni sheqerin, ujin e ngrohtë dhe uthullën.
 7. Përzieni dhe lëreni të marinohet për 15 minuta.
 8. Më pas shtrydhni lehtë jashtë, për të hequr lëngun.
 9. Përziejmë në një enë mëlçinë, kastravecin, panxharin dhe qepën.
 10. Servozojmë me kripë dhe piper, zbukurojmë me majonezë.
 11. Sallatën e mishit e zbukurojmë me barishte dhe e shërbejmë si fillim.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas