Sallatë në një kavanoz me salcë domate, kastravec, misër dhe avokado

Sallatë në një kavanoz me salcë domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Një sallatë nuk duhet të jetë e mërzitshme! Kjo është e shtresuar me shumë perime krokante dhe ka shije të mrekullueshme me një salcë avokadoje. Perimet e freskëta dhe shumëngjyrëshe si domatet, kastravecat, specat, misri dhe qepa i japin marules së shtresuar një ngjyrë të mrekullueshme plot ngjyra dhe janë super të shëndetshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë në një kavanoz me salcë domate
Sallatë në një kavanoz me salcë domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Një sallatë nuk duhet të jetë e mërzitshme! Kjo është e shtresuar me shumë perime krokante dhe ka shije të mrekullueshme me një salcë avokadoje. Perimet e freskëta dhe shumëngjyrëshe si domatet, kastravecat, specat, misri dhe qepa i japin marules së shtresuar një ngjyrë të mrekullueshme plot ngjyra dhe janë super të shëndetshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

Sallatë

 • 2 domate, të prera në kubikë
 • ½ qepë të kuqe, të prera hollë
 • 120 g misër
 • 1 avokado, e vogël, e prerë në kubikë
 • 100-120 g fasule
 • ½ kastravec
 • 1 spec i kuq i prerë në kubikë
 • 3 degë majdanoz, të grira

Salcë

 • 230 g fasule të bardha
 • 1 avokado, të prera në kubikë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 lugë mustardë
 • 2 lugë lëng limoni
 • 1-2 lugë çaji kripë
 • ½ lugë piper
 • 230 g qumësht soje

Udhëzime

 1. Përbërësit e freskët shtrohen në kavanoza.
 2. Domate, qepë të kuqe, misër, avokado, fasule, kastravec dhe speca.
 3. Për salcë: fasule të bardha, avokado, hudhër, mustardë, lëng limoni, kripë dhe piper te gjitha ne nje Hidheni ne enen e perzierjes.
 4. Hidhni qumeshtin e sojes.
 5. Pure cdo gje ne nje salce kremoze.
 6. Siperoni sallaten ne gote me dressing me avokado dhe zbukurojeni me majdanoz.

Sipas dëshirës, salca mund të aromatizohet me djegës.

Vegla

 • thika
 • dërrasë prerës
 • kavanoza
 • lugë
 • përpunues ushqimi