Sallatë Olivie me sallam, patate dhe majonezë

Sallatë Olivie me sallam

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Sallata Olivie nga kuzhina ruse i ngjan një sallate me patate. Megjithatë, kjo sallatë plotësohet me sallam, karota dhe vezë. Sallata Olivier me majonezë ka një shije veçanërisht të butë dhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë Olivie me sallam
Sallatë Olivie me sallam

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Sallata Olivie nga kuzhina ruse i ngjan një sallate me patate. Megjithatë, kjo sallatë plotësohet me sallam, karota dhe vezë. Sallata Olivier me majonezë ka një shije veçanërisht të butë dhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 25 g sallam mortadella
 • 4 patate
 • karota, për shije
 • 5 vezë
 • 120 g tranguj turshi
 • qepë, për shije
 • 150 g majonezë
 • kopër, për shije
 • kripë, për shije
 • piper, sipas shijes

Udhëzime

 1. Zieni patatet, karotat dhe vezët, lërini të ftohen dhe qërohen.
 2. Patatet dhe karotat i ndani në kubikë.
 3. Qëroni lëkurën nga qepa dhe i prisni imët.
 4. Pretoni vezët në kubikë ose përdorni një prerës vezësh për t’i prerë në kubikë .
 5. Gjithashtu presim salsiçen dhe trangujve.
 6. Prisni barishtet e kopres ne copa te vogla.
 7. Kripe dhe piper sallaten e ullirit sipas shijes.
 8. Shtoni majonezen dhe perziejini mire.

Vegla

 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • lugë