Sallatë panxhar maji me kastravec, rrepka dhe salcë kos

Sallatë panxhar maji me kastravec

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Sallata e rrepës së majit me kastravec dhe rrepkë është tepër e freskët dhe shumë e lehtë për t’u bërë. Rrepat kanë shije të butë, pothuajse pak të ëmbël dhe shkojnë mirë me feta delikate të kastravecit dhe rrepka pak pikante. Masa kremoze e kosit i kthen fetat e holla të perimeve në një sallatë të mrekullueshme dhe delikate, e cila është ideale si shoqëruese e skarës ose me bukë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë panxhar maji me kastravec
Sallatë panxhar maji me kastravec

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Sallata e rrepës së majit me kastravec dhe rrepkë është tepër e freskët dhe shumë e lehtë për t’u bërë. Rrepat kanë shije të butë, pothuajse pak të ëmbël dhe shkojnë mirë me feta delikate të kastravecit dhe rrepka pak pikante. Masa kremoze e kosit i kthen fetat e holla të perimeve në një sallatë të mrekullueshme dhe delikate, e cila është ideale si shoqëruese e skarës ose me bukë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2-3 rrepa
 • 1 kastravec
 • 1 grusht qiqra
 • 2-3 degë kopër
 • 2 degë majdanoz
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • 100g kos grek
 • 1 lugë gjelle krem fraîche, barishte
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 2 lugë uthull molle
 • 1 lugë mustardë, mesatare e nxehtë
 • 1 lugë mjaltë
 • kripë deti, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1-2 lugë fara susami, të thekur
 • 1 lugë gjelle lakër jonxhe, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Qrojini rrepat.
 2. Prisni imët kastravecin, rrepat dhe rrepkat.
 3. Perimet i vendosni në një enë qelqi.
 4. Prisni imët qiqrat, koprën dhe majdanozin.
 5. Shtoni barishtet dhe filizat në perime jepni .
 6. Për dressing-in e kosit: Përzieni kosin grek, crème fraîche herb, uthull, mustardë, mjaltë, vaj ulliri, kripë dhe piper derisa të bëhet një masë. , me susam të pjekur spërkatni dhe shërbejeni.

Në vend të rrepës mund të përdoret edhe kohlrabi ose rrepka.

Vegla

 • qërues
 • prerëse perimesh
 • tas qelqi
 • lugë
 • tas