Sallatë panxhar me avokado, djathë blu dhe salcë mustardë mjalti

Sallatë panxhar me avokado

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Panxhari i ëmbël, avokado kremoze, djathi blu dhe arrat krokante bëjnë një kombinim të mrekullueshëm. Sallata e panxharit plotësohet nga një salcë me mustardë me mjaltë. Kjo e lehtë dhe e shijshme është e përkryer për sezonin e ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë panxhar me avokado
Sallatë panxhar me avokado

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Panxhari i ëmbël, avokado kremoze, djathi blu dhe arrat krokante bëjnë një kombinim të mrekullueshëm. Sallata e panxharit plotësohet nga një salcë me mustardë me mjaltë. Kjo e lehtë dhe e shijshme është e përkryer për sezonin e ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Sallatë

 • 600-700 g panxhar
 • 1 avokado
 • 100 g marule
 • 100 g djathë blu, ose djathë feta
 • 1 grusht arra, të copëtuara

Salcë mustardë mjaltë

 • 100-120 ml vaj ulliri
 • 3 lugë uthull balsamike -uthull
 • 1 lugë mjaltë
 • 2 lugë mustardë dijon
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200 °C.
 2. Lajeni panxharin mirë dhe mbështilleni me letër alumini.
 3. E pjekim për rreth 1 orë derisa të zbutet.
 4. Lëreni panxharin të ftohet, qëroni dhe priteni në shkopinj.
 5. Hqini lëkurë nga avokado dhe prerë në mënyrë tërthore në feta.
 6. Pastrojmë marulen dhe vendosim në një pjatë.
 7. Sipër vendosim panxharin dhe avokadon.
 8. Spërkasim djathin blu të thërrmuar dhe arrat.
 9. Për mustardën me mjaltë dressing: vaj, uthull, mjaltë, Tundeni fort mustardën, kripën dhe piperin në një shaker dressing.
 10. Hidhni dressing mustardë mjaltë mbi sallatë dhe përzieni butësisht.
 11. Serbejeni sallatën me panxharin dhe avokadon menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • pjatë
 • shaker veshjeje