Sallatë panxhari me shkopinj gaforre, vezë dhe djathë të shkrirë

Sallatë panxhari me shkopinj gaforre

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 230 minuta

Kjo sallatë e shijshme është një kombinim interesant për të gjithë ata që pëlqejnë të hanë panxharë. Me vetëm katër përbërës kryesorë, rezultati është një kombinim harmonik dhe i shijshëm që është plotësisht bindës përsa i përket shijes. Kjo sallatë panxhari me shkopinj gaforre dhe vezë mund të përgatitet për çdo banket. Mjafton të ziejmë vezët dhe panxharin, të gjithë përbërësit i grijmë në rende, i shtrojmë njëri mbi tjetrin dhe i lyejmë me majonezë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë panxhari me shkopinj gaforre
Sallatë panxhari me shkopinj gaforre

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 230 minuta

Kjo sallatë e shijshme është një kombinim interesant për të gjithë ata që pëlqejnë të hanë panxharë. Me vetëm katër përbërës kryesorë, rezultati është një kombinim harmonik dhe i shijshëm që është plotësisht bindës përsa i përket shijes. Kjo sallatë panxhari me shkopinj gaforre dhe vezë mund të përgatitet për çdo banket. Mjafton të ziejmë vezët dhe panxharin, të gjithë përbërësit i grijmë në rende, i shtrojmë njëri mbi tjetrin dhe i lyejmë me majonezë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 2 lugë panxhar
 • 4 vezë
 • 200 gr shkopinj gaforre
 • 200 g djathë të përpunuar
 • Kripë, sipas shijes
 • Majonezë, për shije

Udhëzime

 1. Vendosni panxharin në një tenxhere dhe gatuajeni derisa të zbutet, rreth 2 orë.
 2. Vezët i zieni fort për rreth 10 minuta.
 3. Hiqni nga zjarri, lëreni të ftohet dhe qëroni.
 4. Vezët, panxhari, shkopinjtë e gaforreve dhe djathë Grijeni në rende të trashë.
 5. Lyejeni fundin e pjatës me majonezë dhe rregulloni shtresa me djathë, shkopinj gaforre, vezë të kripura lehtë dhe panxhar
 6. panxhar sipër në një unazë.
 7. Lyejeni secilën shtresë me majonezë ose vendosni sipër një rrjetë majonezë .
 8. Panxhari i përfunduar e vendosim sallatën në frigorifer për një orë e gjysmë ose më shumë, më pas e shërbejmë.

Vegla

 • pan
 • grater
 • pjatë