Sallatë pikante fasule me turshi, sallam dhe krutona

Sallatë pikante fasule me turshi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kastravecat turshi pikante harmonizohen bukur me karotat e gatuara ëmbëlsisht në këtë sallatë me fasule, ndërsa gjethet e marules dhe fasulet i japin një shije delikate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë pikante fasule me turshi
Sallatë pikante fasule me turshi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kastravecat turshi pikante harmonizohen bukur me karotat e gatuara ëmbëlsisht në këtë sallatë me fasule, ndërsa gjethet e marules dhe fasulet i japin një shije delikate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatimi, Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 1 karotë
 • 100 g sallam, të tymosur ose të zier
 • 2 turshi
 • 100 g gjethe marule
 • 220 g fasule
 • 2-3 lugë majonezë
 • 40 g krutona thekre

Udhëzime

 1. Vendosni karotat në ujë të vluar dhe ziejini derisa të zbuten, 25-30 minuta.
 2. Lërini të ftohen, qëroni dhe prisni në kube. copa .
 3. Përziejini së bashku karotat, sallamin, kastravecin, marulen dhe fasulet.
 4. Rrezojini gjithçka me majonezë.
 5. Vendosni sallatën në një pjatë të madhe dhe zbukurojeni me krutona.

Vegla

 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas sallatë
 • lugë përzierje