Sallatë pikante me lulelakër me kastravec, salcë soje dhe vezë

Sallatë pikante me lulelakër me kastravec

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Perime krokante, barishte aromatike, vezë të ziera dhe salcë kosi me shije janë gjithçka që ju nevojitet për këtë të lehtë dhe origjinale. Sallata me lulelakër jo vetëm që ka shije të mrekullueshme, por është gjithashtu e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë pikante me lulelakër me kastravec
Sallatë pikante me lulelakër me kastravec

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Perime krokante, barishte aromatike, vezë të ziera dhe salcë kosi me shije janë gjithçka që ju nevojitet për këtë të lehtë dhe origjinale. Sallata me lulelakër jo vetëm që ka shije të mrekullueshme, por është gjithashtu e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatimi, Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4 vezë
 • 1 kokë lulelakër, e vogël
 • 1 kastravec
 • 2-3 degë majdanoz
 • 3-4 degë qepë të pranverës
 • 2 thelpinj hudhër
 • 5-6 lugë salcë kosi
 • 1 lugë salcë soje
 • kripë, për shije

Udhëzime

 1. Vezet i ziejme, i leme te ftohen dhe i qerojme.
 2. Prisni vezet ne kubik te vegjel duke perdorur preresen e vezeve.
 3. Preni lulelakren ne feta te vogla. rrathë dhe grijmë imët grimcën e hudhrës.
 4. Prisni imët majdanozin.
 5. Përzieni kosin me salcën e sojës, qepët, majdanozin dhe hudhrën. .
 6. E trazojmë sallatën me lulelakra tërësisht dhe e shërbejmë të ftohur.

Vegla

 • teps
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • prerëse vezësh
 • tas
 • lugë