Sallatë pikante me panxharë me karrota dhe speca

Sallatë pikante me panxharë me karrota dhe speca

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Panxhari i zier me karota ka shije të shijshme, veçanërisht në dimër. Mund të shërbehet si sallatë me mish, patate ose peshk. Me speca djegës dhe hudhër, është një i shijshëm që zihet në salcë domate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë pikante me panxharë me karrota dhe speca
Sallatë pikante me panxharë me karrota dhe speca

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Panxhari i zier me karota ka shije të shijshme, veçanërisht në dimër. Mund të shërbehet si sallatë me mish, patate ose peshk. Me speca djegës dhe hudhër, është një i shijshëm që zihet në salcë domate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 500 g paprika
 • 1 pepperoni
 • 800 ml lëng domate
 • 1 kg panxhar
 • 1 kg karrota
 • 125 ml vaj
 • 100 g sheqer
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 125 ml uthull, 9%
 • 2 thelpinj hudhre

Udhëzime

 1. Hiqni farat nga specat dhe specat djegës dhe grijini në një procesor ushqimi.
 2. Lëngun e domates e derdhni në një tenxhere dhe e përzieni me përzierjen e piperit.
 3. Lëreni salcën e domates të ziejë. duke e trazuar, per rreth 15 minuta.
 4. Rrendeni panxharin dhe karotat ne nje rende te madhe karotash koreane ose te zakonshme.
 5. Salces se domateve i shtojme vajin, sheqerin, kripen dhe uthullen.
 6. I trazojme mire derisa te tretet sheqeri.
 7. Shtoni panxharin dhe karotat në tenxhere dhe përziejini mirë.
 8. Gajeni të mbuluar, në zjarr të ulët për rreth 30 minuta.
 9. Shtoni hudhrën e shtypur dhe lëreni të ziejë edhe për 5-10 minuta.
 10. Sallatën e derdhni në kavanoza të pastra dhe mbylleni fort.
 11. Pasi të ftohet, shtoni marulen e kuqe të panxharit Ruani në një vend të errët dhe të freskët.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • rende
 • kavanoza
 • fakte ushqyese për 1 portë