Sallatë pikante me shtresa me fileto gjoksi pule, vezë dhe djathë

Sallatë pikante me shtresa me fileto gjoksi pule

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Ai përbëhet nga fileto gjoksi pule, vezë dhe djathë. Sallata ka shije pikante dhe pikante për shkak të qepëve turshi dhe është e përkryer për një tryezë festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë pikante me shtresa me fileto gjoksi pule
Sallatë pikante me shtresa me fileto gjoksi pule

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Ai përbëhet nga fileto gjoksi pule, vezë dhe djathë. Sallata ka shije pikante dhe pikante për shkak të qepëve turshi dhe është e përkryer për një tryezë festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 250 g fileto gjoksi pule
 • 3 vezë
 • 1 qepë
 • 3 lugë uthull, 9%
 • 3 lugë gjelle ujë
 • 100 g djathë
 • majonezë, sipas shijes
 • kripë, për shije

Udhëzime

 1. Zejeni fileton e gjoksit te pules ne uje me kripe per 20-25 minuta.
 2. E leme mishin te ftohet dhe e presim ne copa te vogla.
 3. Vezet i ziejme fort per 5-7 minuta, i leme te ftohen dhe i qerojme.
 4. Pritim qepën në gjysmë unaza, derdhni ujë të vluar dhe lëreni të qëndrojë për 2 minuta. Kulloni ujin.
 5. Përzieni uthullën me ujin dhe shtoni tek qepët.
 6. Marine për 15 minuta, më pas hidhni ujin me uthull dhe kullojini qepët në kullesë.
 7. Shtypni qepën lehtë.
 8. Vezët dhe djathi ne rende te trashe Grini rende.
 9. Shtroni sallaten: fileto gjoksi pule, qepe, veze, djathe.
 10. Zbukuroni cdo shtrese por te fundit me nje rrjet majoneze.

Vegla

 • tenxhere
 • tenxhere me vezë
 • sitë
 • sallatë
 • rende
 • thikë
 • serverët e sallatës