Sallatë pule me vezë, kastravec, djathë me majonezë

Sallatë pule me vezë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Me pulë të tymosur, vezë, turshi të freskëta dhe djathë, kjo sallatë është e shijshme dhe mbushëse. Qepët turshi pikante i shtojnë një aromë freskuese kësaj të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë pule me vezë
Sallatë pule me vezë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Me pulë të tymosur, vezë, turshi të freskëta dhe djathë, kjo sallatë është e shijshme dhe mbushëse. Qepët turshi pikante i shtojnë një aromë freskuese kësaj të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 8 vezë
 • 2 qepë
 • 7-8 lugë gjelle uthull molle
 • 400 g pulë, të tymosur
 • 1 kastravec
 • 200 g djathë, p.sh. Gouda
 • 5-6 lugë majonezë
 • Kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Zieni vezët, lërini të ftohen dhe qëroni.
 2. Qëroni dhe prisni qepët në kubikë, hidhni uthullën e mollës dhe lëreni të qëndrojë për 10-15 minuta.
 3. Preni në kubikë vezët, pulën dhe kastravecin. djathi mesatarisht i trashë.
 4. Qepët në një kullesë dhe kullojini.
 5. Përziejini të gjithë përbërësit së bashku në një enë.
 6. Shtoni majonezë dhe kripë sipas shijes dhe përzieni mirë.
 7. Serbejeni sallatën e pulës si fillim.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • tas
 • sitë