Sallatë Quick Caprese e bërë nga domate dhe mocarela në marule qengji

4 persona | 10 minuta

Mesdheu është një shoqërues i freskët i mishit ose peshkut të pjekur në skarë. Sallata e lehtë me domate dhe mocarela mbi marule qengji me një vinegrette të shijshme mund të jetë gjithashtu një meze e shkëlqyer.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Sallatë Quick Caprese e bërë nga domate dhe mocarela në marule qengji
Sallatë Quick Caprese e bërë nga domate dhe mocarela në marule qengji

4 persona | 10 minuta

Mesdheu është një shoqërues i freskët i mishit ose peshkut të pjekur në skarë. Sallata e lehtë me domate dhe mocarela mbi marule qengji me një vinegrette të shijshme mund të jetë gjithashtu një meze e shkëlqyer.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 top mocarela
 • 100 g domate, p.sh. domate hurma
 • 20 g marule qengji
 • ½ tufe qiqra
 • 1-2 dege borziloku
 • 1 luge uthull balsamike
 • 2 luge vaj ulliri
 • kripe , sipas shijes
 • piper i zi, i sapo bluar
 • 1 maje sheqer
 • borzilok, i thare, sipas deshires

Udhëzime

 1. I lani domatet dhe i përgjysmoni për së gjati.
 2. Keni topin e mocarelës përgjysmë dhe priteni në gjysmë feta.
 3. Pastroni marulen e qengjit dhe vendosini në një enë qelqi.
 4. Sipër vendosni fetat e domateve dhe mocarelës.
 5. Rregullojini me piper të bluar.
 6. Përziejini së bashku një vinegrette të bërë me vaj ulliri, uthull balsamike, pak sheqer dhe pak kripë.
 7. Spërkatni vinegrette mbi sallatën Caprese.
 8. Shkëlqeni gjethet e borzilokut nga bishtat dhe spërkateni sipër them.
 9. Përdorni gërshërë kuzhine për të vendosur qiqrat mbi të Pritini marulen.
 10. Sallata juaj me mocarela me domate është gati, e cila mund të jetë një meze e mrekullueshme për darkë.

Vegla

 • Thikë
 • Tabela për prerje
 • Tasë qelqi ose enë me tavë
 • Gërshërë kuzhine
 • Tasë qelqi
 • Lugë