Sallatë ruse me patate Olivie me mish viçi dhe perime

Sallatë ruse me patate Olivie me mish viçi dhe perime

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kjo sallatë klasike me ullinj zakonisht bëhet me sallam. Është i rafinuar në mënyrë të përkryer me mish viçi të zier dhe ka shije të shijshme së bashku me turshitë, karotat dhe vezët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë ruse me patate Olivie me mish viçi dhe perime
Sallatë ruse me patate Olivie me mish viçi dhe perime

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kjo sallatë klasike me ullinj zakonisht bëhet me sallam. Është i rafinuar në mënyrë të përkryer me mish viçi të zier dhe ka shije të shijshme së bashku me turshitë, karotat dhe vezët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 500 gr viçi
 • Kripë, sipas shijes
 • 5 vezë
 • 4-5 patate
 • 2 karrota
 • 3-4 tranguj turshi
 • 1 kanaçe bizele
 • Peper, sipas shijes
 • Majonezë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Zieni viçin derisa të zbutet, rreth 1 orë.
 2. Kripë e lehtë 10-15 minuta para përfundimit të zierjes.
 3. Zieni fort vezët.
 4. Zieni patatet dhe karotat derisa të zbuten.
 5. Lërini të gjithë përbërësit ftoheni dhe priteni në kubikë me turshitë Pritini.
 6. Shtoni bizelet në sallatë.
 7. Redezoni sallatën me patate Olivie me kripë dhe piper dhe përzieni së bashku me majonezën.

Vegla

 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas sallate