Sallatë ruse me shtresa me harengë, patate dhe panxhar

Sallatë ruse me shtresa me harengë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Djathi i grirë i jep kësaj sallate klasike nga kuzhina ruse një prekje krejtësisht të ndryshme, të shijshme. Sallata me shtresa përgatitet me harengë, panxhar, patate, vezë dhe karrota dhe ka shije të lëngshme dhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë ruse me shtresa me harengë
Sallatë ruse me shtresa me harengë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Djathi i grirë i jep kësaj sallate klasike nga kuzhina ruse një prekje krejtësisht të ndryshme, të shijshme. Sallata me shtresa përgatitet me harengë, panxhar, patate, vezë dhe karrota dhe ka shije të lëngshme dhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindje, Viti i Ri | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 toptha panxhar
 • 2 karota
 • 2-3 patate
 • 4-5 vezë
 • 1 harengë, e kripur
 • 100 g djathë, e plotë ose tashmë e grirë
 • 1-2 qepë
 • majonezë, sipas shijes Shijoni

Udhëzime

 1. Lani panxharin, karotat dhe patatet dhe gatuajini me lëkurë. (Panxhari rreth 2 orë, karotat 30 minuta dhe patatet 20-25 minuta). Perimet eshte mire ti gatuani nje dite me pare, me pas qerojten me lehte.
 2. Vezet i ziejme fort per 10 minuta dhe i shperlajme me uje te ftohte.
 3. Qerojme perimet dhe vezet.
 4. Preme fileton e harenges ne copa te vogla .
 5. Perimet dhe vezët veçmas në rende të trashë, djathin grini në rende të imët.
 6. Qëroni qepët dhe i grini imët.
 7. Përbërësit e përgatitur shtrohen për sallatë.
 8. Sallata mund të shtrohet në një unazë keku ose në një tas sallate.
 9. Në fundin Shtresa mbulohet me patate.
 10. Më pasohet nga majoneza dhe harenga.
 11. Më pas vijnë qepët, vezët, djathi, karotat dhe në fund panxhari.
 12. Përhapeni secilën shtresë. me majonezë.
 13. Lëreni sallatën në frigorifer për 2 orë .
 14. Sallatën e shtresuar e zbukuroni me barishte të grira.

Vegla

 • tenxhere
 • rende
 • tas
 • thikë