Sallatë ruse me shtresa me patate, vezë dhe karrota

Sallatë ruse me shtresa me patate

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo është një recetë e shkëlqyer ruse për një sallatë të pasur me shtresa me perime të ndryshme. Perimet e gatuara grihen në rende dhe shërbehen në shtresa me gjoks pule dhe djathë si sallatë. Hudhra në kremin e sallatës dhe majdanozi i japin sallatës me shtresa një notë pikante dhe aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë ruse me shtresa me patate
Sallatë ruse me shtresa me patate

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo është një recetë e shkëlqyer ruse për një sallatë të pasur me shtresa me perime të ndryshme. Perimet e gatuara grihen në rende dhe shërbehen në shtresa me gjoks pule dhe djathë si sallatë. Hudhra në kremin e sallatës dhe majdanozi i japin sallatës me shtresa një notë pikante dhe aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 100g djathë, të grira
 • 4-6 vezë
 • 3 karota, të gatuara
 • 2 panxhar, të ziera
 • 3 patate, të gatuara
 • 300g gjoks pule, të gatuar/të skuqur
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 qepë e kuqe
 • majonezë, për shije
 • majdanoz, për shije

Udhëzime

 1. Rreshtoni një tas ose një tigan në formë susta me film ngjitës.
 2. Vendosni mishin si shtresën e poshtme. ( Kur tarta e sallatës të ketë mbaruar shtresimin, e ktheni në një pjatë dhe mishi bëhet shtresa e sipërme )
 3. Shtypni hudhrën në një shtypje hudhre dhe përzieni me majonezë.
 4. Shtresa: mishi i gjoksit të pulës i prerë në kubikë.
 5. Shtresa: i grirë djathë dhe sërish majonezë.
 6. Shtresa: vezë të grira, majonezë.
 7. Shtresë: karrota të grira, majonezë.
 8. Shtresë: panxhar i grirë, majonezë.
 9. Përsëritni shtresat nëse është e nevojshme.
 10. Lëreni sallatën të zhytet për disa orë dhe kalojini ne nje pjate te madhe te sheshte.
 11. Zbukuroni me majdanoz te grire imet.
 12. Preni marulen e shtresuar ne copa tarte dhe e sherbeni me nje server keku.

Vegla

 • Tavë ose unazë ëmbëlsirash në formë pranvere
 • Grater
 • Lugë
 • Shtypni hudhra
 • Pjatë e madhe e sheshtë