Sallatë ruse me shtresa me vezë, proshutë, misër dhe kërpudha

Sallatë ruse me shtresa me vezë

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Në këtë sallatë me shtresa, kërpudhat turshi harmonizohen mrekullisht me mishin, ndërsa misri dhe ullinjtë e bëjnë shijen veçanërisht të shijshme. Një sallatë e mrekullueshme për një tryezë festive!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë ruse me shtresa me vezë
Sallatë ruse me shtresa me vezë

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Në këtë sallatë me shtresa, kërpudhat turshi harmonizohen mrekullisht me mishin, ndërsa misri dhe ullinjtë e bëjnë shijen veçanërisht të shijshme. Një sallatë e mrekullueshme për një tryezë festive!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Natën e Vitit të Ri | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 vezë
 • 250 g proshutë
 • 300 g kërpudha, nga një kavanoz
 • 150-200 g misër, nga një kanaçe
 • 120-150 g majonezë
 • 12-15 ullinj

Udhëzime

 1. Vezet i ziejme fort per 10 minuta dhe i ftojme.
 2. Ndani te bardhat nga te verdhat dhe grijeni ndaresisht.
 3. Prisni pershuten ne kubik te vegjel.
 4. Prisni kerpudhat ne copa.
 5. I shtroni perberesit njëra mbi tjetrën dhe çdo shtresë E lyejmë me majonezë.
 6. Në fillim proshutën, më pas të bardhat e vezëve, misrin dhe kërpudhat.
 7. Sallatën e spërkasim me të verdhat e vezëve të grira dhe e zbukurojmë me ullinj ose kërpudha të grira.
 8. Para se ta servirim vendosim sallata me shtresa në frigorifer.

Vegla

 • tenë për vezë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • pjatë servirje
 • spatula kuzhine