Sallatë spanjolle rakete me fiq, mango, djathë dhie dhe salcë mustardë mjalti

Sallatë spanjolle rakete me fiq

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Një e shpejtë e bërë me rukolë të shijshme me arra, mango të ëmbël dhe fiq. Është një ëmbëlsirë e vonë të verës që është e rafinuar me djathë dhie dhe një salcë të shijshme mustardë mjalti.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë spanjolle rakete me fiq
Sallatë spanjolle rakete me fiq

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Një e shpejtë e bërë me rukolë të shijshme me arra, mango të ëmbël dhe fiq. Është një ëmbëlsirë e vonë të verës që është e rafinuar me djathë dhie dhe një salcë të shijshme mustardë mjalti.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta spanjolle

Përbërës

Sallatë

 • 50-80 g raketë
 • 1 mango, e pjekur
 • 50 g djathë dhie
 • 6 fiq
 • 2 lugë fara luledielli, ose përzierje farash

Salcë

 • 8 lugë vaj ulliri
 • 5 lugë uthull
 • 2 lugë mustardë, mesatare të nxehtë
 • 2 lugë mjaltë
 • 1 majë kripë
 • piper, sipas shijes

Udhëzime

 1. Lajeni raketën dhe thajeni në një tjerrëse sallate.
 2. Vendosni raketën në një pjatë të sheshtë. sallatën me raketë Shpërndani.
 3. Tundni me forcë vajin e ullirit, uthullën balsamike, mustardën dhe mjaltin në një shaker. sallatën pak para se të hani.
 4. Spërkateni sallatën e raketës me fara luledielli dhe shijojeni!

Vegla

 • spirator sallate
 • pjatë e madhe sallate
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shaker dressing
 • pan