Sallatë turshi me kërpudha aromatike me karota për dimër

Sallatë turshi me kërpudha aromatike me karota për dimër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Ky me karota është një shtesë e shkëlqyer për sanduiçe. Sallata mund të përdoret gjithashtu si një mbushje e shijshme për ëmbëlsira ose pasta të tjera. Me një aromë intensive kërpudhash, kjo sallatë me kërpudha do të ruhet për një kohë të gjatë në kavanoza të sterilizuara.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë turshi me kërpudha aromatike me karota për dimër
Sallatë turshi me kërpudha aromatike me karota për dimër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Ky me karota është një shtesë e shkëlqyer për sanduiçe. Sallata mund të përdoret gjithashtu si një mbushje e shijshme për ëmbëlsira ose pasta të tjera. Me një aromë intensive kërpudhash, kjo sallatë me kërpudha do të ruhet për një kohë të gjatë në kavanoza të sterilizuara.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Rosto, valoj, zierje | Menu: Enët anësore, Sallata, Vegjetariane | Kuzhina: Receta belge

Përbërës

 • 3-4 qepë
 • 3-4 karota
 • 400 ml vaj vegjetal + për rrotullim
 • 2 kg kërpudha të egra të gatuara
 • 2½ lugë gjelle kripë
 • piper i zi, sipas shijes
 • 3 lugë gjelle 9% uthull

Udhëzime

 1. Qëroni qepët dhe karotat.
 2. Prisni qepët në copa të vogla.
 3. Karrotat grijini në rende.
 4. Ngrohni gjysmën e vajit në një tigan.
 5. Skuqini perimet në nxehtësi mesatare në të lartë derisa të zbuten, 10 -12 minuta .
 6. Kërpudhat e egra të ziera i vendosim në një grirëse mishi bashkë me perimet e pjekura.
 7. Kërpudhat dhe perimet i kthejmë në tigan.
 8. Vajin e mbetur i hedhim dhe i rregullojmë me kripë dhe piper.
 9. Pritim masën në ato më të vogla Skuqini edhe për 45-60 minuta të tjera.
 10. Haqeni tiganin nga zjarri dhe përzieni uthullën.
 11. Hidhni sallatën me kërpudha në kavanoza të sterilizuara.
 12. Ngrohni pak vaj në një tenxhere dhe shtoni një lugë gjelle në çdo kavanoz. .
 13. Kavanozët mbyllen me kapak, kthejini përmbys dhe mbulojeni.
 14. Lëreni të ftohet dhe më pas ruajeni në vend të freskët.
 15. Duhet të keni rreth 1600-1800 ml sallatë me kërpudha.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • grirëse mishi
 • rende
 • tavë
 • tenxhere
 • kavanoza të sterilizuar