Sallatë turshi me panxharë me qepë për dimër

Sallatë turshi me panxharë me qepë për dimër

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 175 minuta

Kjo mund të shërbehet si një pjatë e veçantë ose të shtohet në sallata ose supa të tjera. Panxhari fillimisht zihet dhe më pas përgatitet në uthull me qepë dhe erëza. E derdhur në kavanoza të sterilizuara, kjo sallatë me panxharë do të shijohet gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë turshi me panxharë me qepë për dimër
Sallatë turshi me panxharë me qepë për dimër

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 175 minuta

Kjo mund të shërbehet si një pjatë e veçantë ose të shtohet në sallata ose supa të tjera. Panxhari fillimisht zihet dhe më pas përgatitet në uthull me qepë dhe erëza. E derdhur në kavanoza të sterilizuara, kjo sallatë me panxharë do të shijohet gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: gatim | Menu: Sallata, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1¹⁄₂ kg panxhar
 • 500 g qepë
 • 100 ml vaj vegjetal
 • 10 g kripë
 • ¹⁄2 lugë piper i grirë
 • ¹⁄2 lugë piper i zi
 • 70-80 g sheqer
 • 50 ml uthull, 9%

Udhëzime

 1. Vendoseni panxharët në një tenxhere dhe ziejini derisa të zbuten, rreth 2 orë.
 2. Lërini të ftohen dhe qërohen.
 3. Përdorni një prestar julienne për t’i prerë në rripa ose grijeni në rende të trashë.
 4. Qëroni dhe grijini qepët hollë.
 5. Ngrohim vajin në një tenxhere dhe kaurdisim qepën.
 6. Qepëve u shtojmë kripën, paprikën, piperin dhe sheqerin.
 7. Shtoni panxharin dhe përziejmë mirë.
 8. Vendoseni sobën në temperaturë të lartë dhe ziejini perimet duke i trazuar derisa 20 Gatuani për minuta.
 9. Shtoni uthullën dhe ziejini për 5 minuta të tjera.
 10. Përhapeni marulen në kavanoza të sterilizuara, mbylleni fort dhe kthejeni përmbys.
 11. Mbulojeni me diçka të ngrohtë dhe lëreni të ftohet.
 12. Marule panxhar Ruani në nje vend i fresket .

Vegla

 • Tanxhë me fund të rëndë
 • Thikë
 • Tabela për prerje
 • Prerës Julienne
 • Kavanoza të sterilizuar