Sallatë Vegan Cezar me qiqra, shqeme dhe kaperi

Sallatë Vegan Cezar me qiqra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

është i përshtatshëm edhe për veganët. Thjesht shtoni qiqra të përzemërta dhe salcë të bërë nga shqeme, kaperi, mustardë dhe lëng limoni në gjethet dhe krutonët e zakonshëm të sallatës. Dhe ju keni një sallatë të shijshme që është plotësisht pa mish dhe ka shije jo më pak të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë Vegan Cezar me qiqra
Sallatë Vegan Cezar me qiqra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

është i përshtatshëm edhe për veganët. Thjesht shtoni qiqra të përzemërta dhe salcë të bërë nga shqeme, kaperi, mustardë dhe lëng limoni në gjethet dhe krutonët e zakonshëm të sallatës. Dhe ju keni një sallatë të shijshme që është plotësisht pa mish dhe ka shije jo më pak të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Rosto | Menu: Sallata, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 3-4 feta baguette, ose bukë
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • kripë, sipas shijes
 • 70 g arra shqeme
 • 2 lugë kaperi
 • 1 thelpi hudhër
 • 2 lugë gjelle lëng limoni, i freskët
 • 2 lugë gjelle mustardë Dijon
 • piper i zi, sipas shijes
 • 120 ml ujë
 • 1 zemër marule, e madhe
 • 150 g qiqra, të konservuara ose të ziera

Udhëzime

 1. Prisni bukën në copa të vogla.
 2. Vendoseni në një tepsi të veshur me letër furre.
 3. Spërkatni bukën me vaj ulliri dhe pak kripë.
 4. Më pas piqeni në furrë të parangrohur në 180°C për 10 minuta.
 5. Plotësoni krutonët Hiqini nga furra dhe lërini të ftohen.
 6. Për salcën: rrihni shqemet në blender me kaperin, hudhrën, lëngun e limonit, mustardën, piperin dhe ujin.
 7. Prisni përafërsisht zemrën e marules.
 8. Shtoni gjethet e marules Përzieni gjysmën e salcës në një tas.
 9. Shtoni krutonat dhe qiqrat.
 10. Përzieni sallatën Cezar me pjesën tjetër të salcës.
 11. Shërbejeni sallatën vegane Cezar si fillim.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • letë pjekje
 • përzierës për qëndrim
 • tas