Sallatë vegane me patate Olivier me bizele dhe turshi

Sallatë vegane me patate Olivier me bizele dhe turshi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo është shumë e njohur në kuzhinën ruse. Ka receta të panumërta nga Olivier, kjo është e përkryer për veganët. Bizelet e gatuara shoqërohen bukur me patatet, karotat dhe turshitë, ndërsa salca me bazë tofu e plotëson aromën bukur. Përgatitja nuk zgjat shumë, vetëm koha e ftohjes kërkon pak durim.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë vegane me patate Olivier me bizele dhe turshi
Sallatë vegane me patate Olivier me bizele dhe turshi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo është shumë e njohur në kuzhinën ruse. Ka receta të panumërta nga Olivier, kjo është e përkryer për veganët. Bizelet e gatuara shoqërohen bukur me patatet, karotat dhe turshitë, ndërsa salca me bazë tofu e plotëson aromën bukur. Përgatitja nuk zgjat shumë, vetëm koha e ftohjes kërkon pak durim.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Vegane, sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 270 g patate
 • 270 g karrota
 • 150 g bizele, të ngrira
 • 2-3 turshi
 • 150 g tofu, të zbutur
 • lëng limoni, sipas shijes
 • 1½ lugë vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle
 • rrush vaj farë
 • ½ lugë gjelle thekon maja
 • 1½ lugë mustardë Dijon
 • kripë, për shije

Udhëzime

 1. Gatojini patatet dhe karrotat për rreth 25-30 minuta derisa të mbarojnë perimet.
 2. I ziejini bizelet për rreth 5-10 minuta.
 3. Hiqni nga zjarri dhe lërini të ftohen.
 4. Qëroni patatet dhe karotat , së bashku me prerë kastravecin në kubikë të vegjël.
 5. Përzieni me bizelet në një tas.
 6. Për dressing, rrihni tofu me lëngun e limonit, vajin, majanë, mustardën dhe kripën.
 7. Përziejini mirë sallatën me salcë.
 8. Për 1-2 Vendoseni në frigorifer për orë të tëra.
 9. Shërbejeni Olivierin të ftohur si fillim.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas