Sallatë vegjetariane me kunguj me halumi, avokado dhe gjethe marule të freskëta

Sallatë vegjetariane me kunguj me halumi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo sallatë me kungull jashtëzakonisht e shijshme me avokado, halloumi dhe gjethe të freskëta marule është një pjatë e shpejtë vegjetariane që është e mrekullueshme për darkë ose si meze. Kombinimi i avokados së butë, kungujve të pjekur dhe djathit halumi qipriot të pjekur në skarë është i pamposhtur në këtë sallatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë vegjetariane me kunguj me halumi
Sallatë vegjetariane me kunguj me halumi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo sallatë me kungull jashtëzakonisht e shijshme me avokado, halloumi dhe gjethe të freskëta marule është një pjatë e shpejtë vegjetariane që është e mrekullueshme për darkë ose si meze. Kombinimi i avokados së butë, kungujve të pjekur dhe djathit halumi qipriot të pjekur në skarë është i pamposhtur në këtë sallatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Vegjetariane, sallatat | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • ¹⁄4 Kungull, mesatar
 • 2¹⁄2 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle uthull balsamike
 • 90-100 g halloumi
 • fletë sallatë, për shije
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • ¹⁄₂ avokado

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Qëroni dhe pastroni kungullin.
 3. Prisni mishin në kubikë të mesëm.
 4. Vendosni në një tepsi, spërkatni me 1 lugë vaj ulliri dhe përzieni.
 5. Vendoseni në një nje shtrese ne pete .
 6. Pjekim kungullin per rreth 30-40 minuta derisa te zbutet.
 7. Kthejeni nga ana tjeter pas rreth 15 minutash.
 8. Per dressing perzieni 1 luge vaj dhe 1 luge balsamik. uthull ne nje ene te vogel me rrahje .
 9. Preni hallumin ne feta te trasha.
 10. Ngrohni vajin e mbetur ne nje tigan.
 11. Skuqni djathin nga te dyja anet ne zjarr mesatar per 2.5-3 minuta derisa te behet krokant.
 12. Lani gjethet e marules, shkundni tharjen dhe vendosini në një tas sallatë shtoni.
 13. Rriposini me kripë dhe piper dhe përzieni.
 14. Preni avokadon në copa sa kafshatë.
 15. Vendosni mbi gjethet e marules.
 16. Shtojeni atë ende të ngrohtë copa kungulli dhe hallumi.
 17. Spërkatni sallatën me kungull me salcë dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • lugë gjelle
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • tas
 • trashë
 • tavë
 • spatula
 • tas sallate