Sallatë verore me pjepër, manaferra, feta, marule qengji dhe susam

Sallatë verore me pjepër

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ja çfarë shije ka vera! Kjo sallatë verore me pjepër të ëmbël dhe rrush pa fara të kuqe është e freskët, e lehtë dhe e shijshme. Sallata e qengjit nuk është vetëm e shëndetshme, por i jep edhe një ngjyrë të mrekullueshme. Sallata e verës është e aromatizuar me feta të kripura, susam të pjekur dhe një salcë aromatike manaferrash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë verore me pjepër
Sallatë verore me pjepër

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ja çfarë shije ka vera! Kjo sallatë verore me pjepër të ëmbël dhe rrush pa fara të kuqe është e freskët, e lehtë dhe e shijshme. Sallata e qengjit nuk është vetëm e shëndetshme, por i jep edhe një ngjyrë të mrekullueshme. Sallata e verës është e aromatizuar me feta të kripura, susam të pjekur dhe një salcë aromatike manaferrash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 20 g marule qengjit
 • 200 g rrush pa fara të kuqe
 • 200 g pjepër, p.sh. pjepër mjaltë në copa
 • 40 g djathë feta
 • 60 g qiqra
 • 1 lugë susam, të pjekur
 • qipe, sipas dëshirës
 • 1 lugë gjelle uthull balsamike kokrra të kuqe
 • 1 lugë gjelle vaj

Udhëzime

 1. Pastroni marulen e qengjit dhe vendoseni në një tas të cekët.
 2. Sipër vendosni copat e pjeprit.
 3. Përdorni një pirun për të ndarë rrush pa fara të kuqe nga panikët dhe përhapeni mbi sallatë.
 4. Sipër vendosni qiqrat. .
 5. Hidhni fetën crumble në sallatë.
 6. Përzieni uthullën balsamike të manaferrave me vaj dhe hidheni sipër sallatës.
 7. Sallatën e verës e zbukurojmë me qiqra dhe susam dhe e servirim.

Vegla

 • tas
 • pirun
 • darë sallatë
 • tas
 • lugë çaji